MOXI va Fransiya elchixonasi ilmiy-tadqiqot muassasalari o'rtasida doimiy muloqot o'rnatishga kelishib oldilar
Markaziy Osiyo xalqaro institutida Fransiyaning O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Oreliya Bushez bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Suhbat davomida elchi so‘nggi yillarda O‘zbekiston-Fransiya munosabatlari misli ko‘rilmagan darajada yuksalganini alohida ta’kidladi. Uning soʻzlariga koʻra, bunga ikki davlat oʻrtasidagi yuqori darajadagi aloqalarning faollashgani yordam bergan.
Diplomat Fransiya Prezidenti E.Makronning 2023 yil noyabrida O‘zbekistonga o‘ttiz yil ichida birinchi tashrifi yakunlarini, shuningdek, O‘zbekiston rahbarining 2022 yilda Parijga tashrifi, uning doirasida Markaziy Osiyo tarixiga oid birinchi ko‘rgazmani yuqori baholadi. Luvr muzeyida “O‘zbekiston vohalari xazinalari. Karvon yo‘llari chorrahasida” mavzusida ko’rgazma tashkil etildi.
Mintaqaviy hamkorlik haqida so‘z yuritar ekan, tomonlar Markaziy Osiyo mamlakatlari “MO+YeI” muloqoti doirasida samarali ko‘p tomonlama hamkorlik formatlarini rivojlantirayotganini ta’kidladilar. Fransiya Yevropa Ittifoqining taʼsischi aʼzosi sifatida bu yil Oʻzbekistonda boʻlib oʻtadigan tarixiy sammitida ilk bor toʻplanadigan ushbu platformani targʻib qilishga ulkan hissa qoʻshmoqda.
Muhokama doirasida tomonlar o‘rtasidagi hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlari ham ko‘rib chiqildi. Xususan, elchi Yevropa mamlakatlari, jumladan, Fransiyaning suvdan foydalanish, “yashil” iqtisodiyotga o‘tish, atrof-muhitni muhofaza qilish va MOXI tadqiqotining boshqa tegishli yo‘nalishlari bo‘yicha mintaqaviy muammolarini hal qilish tajribasi Markaziy Osiyo uchun foydali bo‘lishi mumkinligini ta’kidladi.
Uchrashuv yakunida O.Bushez MOXI va Fransiyaning Fransiya xalqaro munosabatlar instituti (IFRI) va Xalqaro va strategik munosabatlar instituti (IRIS) kabi tahliliy tuzilmalari o‘rtasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yishda yordam berishga tayyorligini bildirdi.