Markaziy Osiyo Xalqaro Institutida fransuz tadqiqotlar instituti (IFEAC - L’Institut français d’études sur l’Asie centrale) direktori Mari Favro bilan birinchi uchrashuvi bo'lib o'tdi. Uchrashuvda tomonlar ilmiy tadqiqotlar va tahlil sohasidagi hamkorlikni kengaytirish istiqbollarini, ayniqsa, O‘zbekistonning 2025-yilda Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvlarida bo‘lajak raisligi nuqtai nazaridan muhokama qildilar.
Mari Favro IFEACning Yevropada Markaziy Osiyo bo‘yicha yetakchi tadqiqot tashkiloti sifatidagi roli o‘zaro anglashuvni chuqurlashtirish va qo‘shma tashabbuslarni ishlab chiqishda muhim ahamiyat kasb etishini ta’kidladi. Ikkala tashkilot ham o‘z hissalari va tajribasi bilan mintaqani rivojlantirish va barqarorlikka qaratilgan samarali strategiya va yechimlarni ishlab chiqishga hissa qo‘shishi aytib o'tildi.
Tomonlar ilmiy va tadqiqot tuzilmalari Markaziy Osiyoning muhim siyosiy tavsiyalarini ishlab chiqish va dolzarb muammolarini hal qilish uchun o‘z bilim va resurslarini faol safarbar qilishi mumkinligiga qo'shildilar. Infratuzilmani rivojlantirish, mintaqaviy xavfsizlikni mustahkamlash, iqtisodiy barqarorlik va ijtimoiy taraqqiyotni oshirish kabi mintaqaning eng muhim masalalari bo‘yicha birgalikda ishlash imkoniyatlariga alohida e’tibor qaratildi.
Ushbu hamkorlik Markaziy Osiyo va Fransiya o‘rtasidagi ilmiy aloqalarni mustahkamlashda, shuningdek, bugungi kunda mintaqa duch kelayotgan murakkab va ko‘p qirrali muammolarni hal qilishga yordam beradigan bilim almashish va birgalikda tavsiyalar ishlab chiqish imkoniyatlarini kengaytirishda muhim qadam bo‘lishni va’da qilmoqda.

МИЦА и французский институт обсудили укрепление сотрудничества в области исследований Центральной Азии
Международный институт Центральной Азии провел свою первую встречу с Мари Фавро, директором Института французских исследований Центральной Азии (IFEAC – L'Institut français d'études sur l'Asie centrale). Во время встречи стороны обсудили перспективы расширения сотрудничества в области научных исследований и аналитики, особенно в контексте предстоящего председательства Узбекистана в Консультативных встречах глав государств Центральной Азии в 2025 году.
Мари Фавро отметила, что роль IFEAC как ведущей исследовательской организации по Центральной Азии в Европе имеет важное значение для углубления взаимного понимания и разработки совместных инициатив. Своим вкладом и опытом обе организации могут способствовать выработке эффективных стратегий и решений, направленных на развитие и стабильность региона.
Стороны согласились, что научные и исследовательские структуры могут активно мобилизовать свои знания и ресурсы для выработки ключевых политических рекомендаций и решения актуальных проблем Центральной Азии. Особое внимание было уделено возможности совместной работы над важнейшими вопросами региона, такими как развитие инфраструктуры, усиление региональной безопасности, повышение экономической устойчивости и социального прогресса.
Данное сотрудничество обещает стать важным шагом в укреплении научных связей между Центральной Азией и Францией, а также в расширении возможностей для обмена знаниями и совместной выработки рекомендаций, которые помогут в решении сложных и многогранных проблем, с которыми сталкивается регион сегодня.