MOXI va Hanyang Universiteti o‘rtasida ilmiy hamkorlik bo‘yicha yangi kelishuv imzolandi
MOXI direktorining Janubiy Koreyaga tashrifi doirasida, Markaziy Osiyo Xalqaro Instituti va Hanyang Universitetining Osiyo-Tinch okeani Tadqiqot Markazi o‘rtasida ilmiy hamkorlikni yanada kengaytirish va chuqurlashtirishga yo‘naltirilgan anglashuv memorandumi imzolandi.
Kelishuv MOXI direktori va Hanyang Universiteti Prezidenti, doktor Ki-jeong Li o‘rtasidagi samimiy uchrashuvdan so‘ng imzolandi. Universitetning kampusida bo‘lib o‘tgan muloqotda, inson kapitalining mamlakatning barcha rivojlanish bosqichlarida ish o‘rinlari yaratish va iqtisodiy transformatsiyani amalga oshirishdagi ahamiyati muhokama qilindi. Shuningdek, O‘zbekiston hukumatining odamlar salohiyatini rivojlantirishga qaratilgan sa’y-harakatlari, adolat va barqaror iqtisodiy o‘sish uchun yanada yaxshi va samarali investitsiyalar jalb etishga yo‘naltirilgani haqida so‘z bordi.
Hanyang Universiteti, texnologik innovatsiyalar, muhandislik va amaliy fanlar sohasidagi yutuqlari bilan tanilgan bo‘lib, shuningdek, gumanitar fanlar, ijtimoiy fanlar va biznes yo‘nalishlarida ham keng dasturlarni taklif etadi. Universitet, QS Jahon Universitetlari reytingida 157-o‘rinda bo‘lib, uning global ilmiy obro‘si yuqori baholanadi. Universitetning mashhur bitiruvchilari orasida Hyundai Motor Group’ning faxriy raisi va sobiq CEO’si Chung Mong-koo ham bor.
Ushbu hamkorlik, ilm-fan va tadqiqotlar sohasida muhim hissalar qo‘shishni davom ettirib, ikki institutning umumiy maqsadlarini amalga oshirishda katta rol o‘ynaydi. Hamkorlik Markaziy Osiyo va Osiyo-Tinch okeani mintaqalari o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlashga va ilm-fan hamda innovatsiyalarni rivojlantirishga hissa qo‘shishga yordam beradi.
MOXIning kengaytirilgan hamkorlikgi endilikda Markaziy Osiyo va Osiyo-Tinch okeani mintaqalari o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlash, shuningdek, bilim va innovatsiyalar sohasidagi rivojlanishga katta hissa qo‘shadi.

МИЦА и Университет Ханян подписали соглашение о научном сотрудничестве
В ходе визита директора МИЦА в Южную Корею, важным шагом стало подписание Меморандума о взаимопонимании между Международным институтом Центральной Азии (МИЦА) и Азиатско-Тихоокеанским исследовательским центром Университета Ханян, что ознаменовало начало более широкого и глубокого научного сотрудничества между этими уважаемыми учреждениями.
Соглашение было подписано по итогам продуктивной встречи директора МИЦА и президента Университета Ханян, профессора Киджона Ли. В ходе встречи, которая состоялась на кампусе университета, обсуждалась ключевая роль человеческого капитала в создании рабочих мест и экономической трансформации на всех этапах развития страны. Также была затронута тема усилий правительства Узбекистана по привлечению большего и качественного инвестирования в людей для достижения социальной справедливости и устойчивого экономического роста.
Университет Ханян, признанный на международной арене за свои достижения в области технологических инноваций, инженерии и прикладных наук, также предлагает широкий спектр программ в области гуманитарных, социальных наук и бизнеса. Университет занимает 157-е место в мировом рейтинге QS, что подчеркивает его глобальное академическое присутствие. Среди известных выпускников университета — Чон Мон-ку, почетный председатель и бывший CEO Hyundai Motor Group.
Это партнерство откроет новые горизонты для значительных вкладов в академическую и научную деятельность, способствуя реализации общих целей обеих сторон в решении глобальных вызовов и продвижении передовых научных исследований.
МИЦА с нетерпением ждет расширенного сотрудничества, которое усилит связи между Центральной Азией и Азиатско-Тихоокеанским регионом, а также внесет вклад в развитие знаний и инноваций.