MOXI va Ispaniyaning tahliliy markazi hamkorlikni mustahkamlamoqda
Markaziy Osiyo Xalqaro Instituti (MOXI) direktori Javlon Vahabov va Ispaniyaning Xavfsizlik Siyosatini Tahlil qilish va Munozaralar Instituti prezidenti Manuel Morato uchrashuv o'tkazdi.
Uchrashuv davomida ikki institut xalqaro xavfsizlik va mintaqaviy barqarorliksohalarida ekspertlik muloqotini rivojlantirish va qo‘shma tadqiqotlar o‘tkazishgaqaratilgan hamkorlik memorandumi imzoladi.
Tomonlar ta’kidlaganidek, Ispaniya va O‘zbekiston o‘rtasidagi munosabatlar uzoqtarixiy ildizlarga ega. VIII asrning boshlarida hozirgi Ispaniya va O‘zbekistonhududlari Umaviylar xalifaligi tarkibida bo‘lib, bu ikki mintaqa o‘rtasida madaniyva ilmiy almashinuvga zamin yaratgan. Aynan shu davrda Ispaniyada Abu Ali Ibn Sino, Al-Xorazmiy va Al-Farg‘oniy kabi buyuk o‘zbek olimlarining asarlarimashhur bo‘lib, ular Yevropa ilm-fanining rivojlanishiga katta ta’sir ko‘rsatgan.
Shuningdek, XIV asrda Amir Temur Kastiliya qiroli Enrike III bilan diplomatikaloqalar o‘rnatgan va natijada taniqli elchi Ruy Gonsales de Klavixoboshchiligidagi elchilik missiyasi uning saroyiga yuborilgan. Bu tashrif ikkimintaqa o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlashga va madaniy almashinuvniboyitishga xizmat qilgan.
Shu tarixiy asosga tayanib, Manuel Morato Ispaniya va Markaziy Osiyo o‘rtasidagiuzoq yillik aloqalar zamonaviy ilmiy hamkorlik uchun mustahkam poydevoryaratishini ta’kidladi. U mintaqaning global manfaatlar chorrahasidajoylashganligini e’tirof etib, barqaror taraqqiyot va xavfsizlikni ta’minlash uchunchuqur ilmiy-tahliliy yondashuv zarurligini qayd etdi.
Javlon Vahabov esa ikki tahliliy markaz o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirishmuhimligini ta’kidlab, ekspertlar almashinuvini rivojlantirish xalqaro siyosatdasodir bo‘layotgan jarayonlarni chuqur tahlil qilish va kelajakdagi yo‘nalishlarnianiqlash imkonini berishini qayd etdi, ayniqsa Markaziy Osiyoning jadalrivojlanishi kontekstida.
Muzokaralar yakunida tomonlar siyosat va xavfsizlik, savdo va investitsiyalar, mintaqaviy bog‘liqlik hamda madaniy-tarixiy meros kabi yo‘nalishlarda qo‘shmatadqiqotlar olib borishni nazarda tutuvchi hamkorlik kelishuvini imzoladi.

МИЦА и испанский аналитический центр укрепляют сотрудничество
В МИЦА состоялась встреча директора Международного института Центральной Азии (МИЦА) Жавлона Вахабова и президента Института дебатов и анализа политики безопасности (Испания) Мануэля Морато.
В ходе встречи руководители двух институтов подписали меморандум о сотрудничестве, направленный на развитие экспертного диалога и совместных исследований в области международной безопасности и региональной стабильности.
Как отметили стороны, испано-узбекские отношения имеют глубокие исторические корни. В начале VIII века территории современных Испании и Узбекистана были частью Омейядского халифата, что способствовало культурному и научному обмену между регионами. В этот период в Испании были известны труды великих узбекских ученых, таких как Авиценна, Аль-Хорезми и Аль-Фергани, чьи работы оказали значительное влияние на развитие европейской науки.
Также в XIV веке Амир Темур установил дипломатические отношения с королем Кастилии Энрике III, который направил к его двору посольство во главе с известным послом Руи Гонсалесом де Клавихо. Эта миссия способствовала укреплению связей между двумя регионами и взаимному обогащению культур.
В связи с этим, Мануэль Морато подчеркнул, что исторические связи между Испанией и Центральной Азией создают прочную основу для современного сотрудничества в области научных исследований. Он подчеркнул, что регион, находясь на пересечении глобальных интересов, требует всестороннего научно-аналитического сопровождения для выработки эффективных стратегий сотрудничества, устойчивого развития и безопасности.
Директор МИЦА Жавлон Вахабов, в свою очередь, подчеркнул важность расширения взаимодействия между двумя аналитическими центрами, отметив, что укрепление экспертного обмена позволит более глубоко анализировать текущие события и перспективы международной политики, особенно в контексте динамичного развития Центральной Азии.
По итогам переговоров стороны подписали соглашение о сотрудничестве между двумя научно-исследовательскими учреждениями. Документ предусматривает проведение совместных исследований по таким направлениям, как политика и безопасность, торговля и инвестиции, региональная взаимосвязанность и культурно-историческое наследие.