Uchrashuvda Koreya va Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasidagi hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari — gumanitar aloqalar, mintaqaviy rivojlanish, texnologik transformatsiya va Koreya yarimorolida tinchlikni mustahkamlash sohalari muhokama qilindi. MOXI vakili Кurbanov O‘zbekistonning ijtimoiy birdamlik siyosati bo‘yicha asosiy tashabbuslarini bayon etdi: mahalla boshqaruvi institutini mustahkamlash, asosiy ijtimoiy xizmatlarga universal kirishni ta’minlash va ko‘p millatli inklyuzivlikni qo‘llab‑quvvatlash.
Delegatlar O‘zbekiston Konstitutsiyasida bag‘rikenglik va madaniy xilma‑xillikka hurmat prinsiplari mustahkamlanganini hamda ularning amaliyotga muvaffaqiyatli tatbiq etilayotganini eshitdi.
Shuningdek, O‘zbekiston va Koreya o‘rtasidagi ikki tomonlama sherikchilik ham muhokama qilindi. Koreya to‘g‘ridan‑to‘g‘ri investitsiyalari 7,5 milliard dollardan oshgani, ushbu mamlakatda 700 dan ortiq qo‘shma korxonalar muvaffaqiyatli faoliyat yuritayotgani va taniqli koreys universitetlari filiallari O‘zbekistonda faol ekanligi ta’kidlandi.
Hamkorlikning ustuvor sohalari sifatida sanoat ishlab chiqarish, raqamli transformatsiya, energetika va “yashil” texnologiyalar ko‘rsatildi.
“Koreya Respublikasi – Markaziy Osiyo” Hamkorlik Forumi muloqotni chuqurlashtirish, gumanitar tashabbuslarni ilgari surish va qo‘shma loyihalarni amalga oshirish uchun samarali platforma sifatida qayd etildi.
Uchrashuv so‘ngida tomonlar ekspert almashinuvlarini kengaytirishga sodiqliklarini tasdiqladi va o‘zaro manfaatli sohalarda qo‘shma tadbirlarni amalga oshirishga tayyor ekanliklarini bildirdi.