MOXI va Latviya xalqaro munosabatlar instituti o'rtasida O'zaro anglashuv memorandumi imzolandi
Joriy yilning 21-yanvar kuni Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) direktori Javlon Vaxabovning Latviya xalqaro munosabatlar instituti (LXMI) direktori Karlis Bukovskis bilan onlayn uchrashuvi bo'lib o'tdi. Uchrashuvda, shuningdek, Latviyaning O'zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Girts Yaunzems ham ishtirok etdi.
Muzokaralar davomida O'zbekiston–Latviya sherikligini rivojlantirish masalalari, shuningdek, ikki mamlakatning tahliliy markazlari o'rtasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish istiqbollari muhokama qilindi.
Elchi G.Yaunzems O'zbekiston va Latviya o'rtasidagi munosabatlar rivojlanishining ijobiy dinamikasini, shuningdek, mintaqaviy hamkorlikning mustahkamlanayotganligini ta'kidlab, Markaziy Osiyoda barqaror hamkorlik modeli shakllanishida Toshkentning qo'shayotgan hissasiga alohida e'tibor qaratdi.
MOXI direktori J.Vaxabovning ta'kidlashicha, ushbu jarayonda o'zaro manfaatli sheriklik aloqalarini yo'lga qo'yishda tadqiqot va tahliliy tuzilmalarning faol ishtirok etishi hal qiluvchi ahamiyat kasb etadi.
O'z navbatida, LXMI direktori K.Bukovskis ikki mamlakat tahliliy markazlari o'rtasida professional hamkorlikning barqaror mexanizmlarini shakllantirish zarurligiga e'tibor qaratdi.
Hamkorlikning ustuvor yo'nalishlari sifatida ekspertlar fikr almashuviga qaratilgan qo'shma tadbirlar tashkil etish, shuningdek, o'zaro qiziqish uyg'otgan dolzarb masalalar bo'yicha ilmiy tadqiqotlar olib borish va ularning natijalarini qo'shma nashrlarda e'lon qilish belgilandi.
Uchrashuv yakunida MOXI va LXMI o'rtasida O'zaro anglashuv memorandumi imzolandi. Ushbu hujjat MOXI va LXMI o'rtasidagi ekspertlik hamkorligini institutsional jihatdan mustahkamlashni nazarda tutadi.
Latviya xalqaro munosabatlar instituti 1992-yilda tashkil etilgan bo’lib, Latviyaning yetakchi tahliliy markazlaridan biri hisoblanadi. Institut siyosat, xavfsizlik va iqtisodiyot sohalaridagi tadqiqotlarga ixtisoslashgan. Institut siyosat, xavfsizlik va iqtisodiyot sohalarida tadqiqot olib borish bilan shug‘ullanadi. LXMI o‘z faoliyati davomida keng qamrovli ekspert baholari va amaliy tavsiyalarni taqdim etish orqali Latviya tashqi siyosati shakllanishida muhim o‘rin egallaydi.

МИЦА и Латвийский институт международных отношений подписали Меморандум о взаимопонимании
21 января с.г. состоялась онлайн-встреча директора Международного Института Центральной Азии (МИЦА) Жавлона Вахабова с директором Латвийского института международных отношений (ЛИМО) Карлисом Буковскисом. Также на встрече присутствовал Посол Латвии в Узбекистане Гиртс Яунземс.
В ходе переговоров были обсуждены вопросы развития узбекско-латвийского партнерства, а также перспективы углубления взаимодействия между мозговыми центрами двух стран.
Посол Г.Яунземс отметил позитивную динамику развития отношений между Узбекистаном и Латвией, а также укрепление регионального сотрудничества, особо подчеркнув вклад Ташкента в формирование устойчивой модели взаимодействия в Центральной Азии.
По словам директора МИЦА Ж.Вахабова, ключевое значение в этом процессе имеет активная вовлечённость исследовательских и аналитических структур в выстраивание взаимовыгодных партнёрских связей.
В свою очередь, директор ЛИМО К.Буковскис акцентировал внимание на необходимости формирования устойчивых механизмов профессионального взаимодействия между аналитическими структурами двух стран.
В качестве приоритетных направлений сотрудничества были обозначены организация совместных мероприятий для обмена экспертными мнениями, а также проведение научных исследований по наиболее востребованным и представляющим взаимный интерес вопросам с последующей публикацией полученных результатов в совместных изданиях.
По завершении встречи подписан Меморандум о взаимопонимании между МИЦА и ЛИМО, предусматривающий институционализацию экспертного взаимодействия между МИЦА и ЛИМО.
Латвийский институт международных отношений, основанный в 1992 году, является ведущим аналитическим центром страны. Институт специализируется на исследованиях в области политики, безопасности и экономики. За годы работы ЛИМО смог занять значимое место в формировании внешнеполитической деятельности Латвии благодаря предоставлению всесторонних экспертных оценок и практических рекомендации.