MOXI va Latviya xalqaro munosabatlar instituti o'rtasida O'zaro anglashuv memorandumi imzolandi
Joriy yilning 21-yanvar kuni Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) direktori Javlon Vaxabovning Latviya xalqaro munosabatlar instituti (LXMI) direktori Karlis Bukovskis bilan onlayn uchrashuvi bo'lib o'tdi. Uchrashuvda, shuningdek, Latviyaning O'zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Girts Yaunzems ham ishtirok etdi.
Muzokaralar davomida O'zbekiston–Latviya sherikligini rivojlantirish masalalari, shuningdek, ikki mamlakatning tahliliy markazlari o'rtasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish istiqbollari muhokama qilindi.
Elchi G.Yaunzems O'zbekiston va Latviya o'rtasidagi munosabatlar rivojlanishining ijobiy dinamikasini, shuningdek, mintaqaviy hamkorlikning mustahkamlanayotganligini ta'kidlab, Markaziy Osiyoda barqaror hamkorlik modeli shakllanishida Toshkentning qo'shayotgan hissasiga alohida e'tibor qaratdi.
MOXI direktori J.Vaxabovning ta'kidlashicha, ushbu jarayonda o'zaro manfaatli sheriklik aloqalarini yo'lga qo'yishda tadqiqot va tahliliy tuzilmalarning faol ishtirok etishi hal qiluvchi ahamiyat kasb etadi.
O'z navbatida, LXMI direktori K.Bukovskis ikki mamlakat tahliliy markazlari o'rtasida professional hamkorlikning barqaror mexanizmlarini shakllantirish zarurligiga e'tibor qaratdi.
Hamkorlikning ustuvor yo'nalishlari sifatida ekspertlar fikr almashuviga qaratilgan qo'shma tadbirlar tashkil etish, shuningdek, o'zaro qiziqish uyg'otgan dolzarb masalalar bo'yicha ilmiy tadqiqotlar olib borish va ularning natijalarini qo'shma nashrlarda e'lon qilish belgilandi.
Uchrashuv yakunida MOXI va LXMI o'rtasida O'zaro anglashuv memorandumi imzolandi. Ushbu hujjat MOXI va LXMI o'rtasidagi ekspertlik hamkorligini institutsional jihatdan mustahkamlashni nazarda tutadi.
Latviya xalqaro munosabatlar instituti 1992-yilda tashkil etilgan bo’lib, Latviyaning yetakchi tahliliy markazlaridan biri hisoblanadi. Institut siyosat, xavfsizlik va iqtisodiyot sohalaridagi tadqiqotlarga ixtisoslashgan. Institut siyosat, xavfsizlik va iqtisodiyot sohalarida tadqiqot olib borish bilan shug‘ullanadi. LXMI o‘z faoliyati davomida keng qamrovli ekspert baholari va amaliy tavsiyalarni taqdim etish orqali Latviya tashqi siyosati shakllanishida muhim o‘rin egallaydi.

The IICA and the Latvian Institute of International Affairs Signed a Memorandum of Understanding
On January 21, 2026, Amb.Javlon Vakhabov, Managing Director of the IICA, held a meeting with Dr.Karlis Bukovskis, Director of the Latvian Institute of International Affairs (LIIA) and Amb. Girts Jaunzems of Latvia.
During the meeting, the participants discussed the development of bilateral relations between Uzbekistan and Latvia, as well as prospects for further think tank-to-think tank partnership.
Amb. Jaunzems emphasized the positive dynamics in relations between Uzbekistan and Latvia, highlighting the contribution of Tashkent to the establishment of sustainable regional cooperation.
As stated by Amb.Vakhabov, active involvement of think tanks is of key importance in fostering mutually beneficial partnerships.
LIIA’s Director Dr.Bukovskis underscored the importance of establishing sustainable mechanisms for professional collaboration between the think tanks of both states.
Participants agreed to work on organizing joint events for the exchange of professional expertise, as well as joint publications on topics of mutual interest.
The meeting was followed by the signing of a Memorandum of Understanding between the two institutions, which is aimed at strengthening expert cooperation and establishing a solid basis for long-term collaboration.
The Latvian Institute of International Affairs is a leading Riga-based think tank founded in 1992. The Institute specializes in research on politics, security, and economics. Over the years, LIIA has established a prominent role in shaping Latvia’s foreign policy by providing comprehensive expert assessments and practical recommendations.