MOXI va Qozog‘iston elchixonasi madaniy-gumanitar hamkorlikni mustahkamlamoqda.
Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI)da Madaniy-gumanitar tadqiqotlar bo‘limi boshlig‘i Doniyor Kurbanov va O‘zbekiston Respublikasidagi Qozog‘iston Respublikasi Elchixonasi maslahatchisi Serjan Sarsenbayev uchrashdi.
Muloqot davomida O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasidagi madaniy-gumanitar aloqalarni rivojlantirish, jumladan, ilgari kelishilgan tashabbuslar va loyihalarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi. Ikki xalq o‘rtasida o‘zaro anglashuvni chuqurlashtirish va gumanitar hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan qo‘shma tadbirlarni ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.
O‘zbekistonda Abay Kunanbay merosini o‘rganish va targ‘ib qilishga qaratilgan tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlash borasidagi harakatlar muhim ekani ta’kidlandi. Bu choralar madaniy-gumanitar sohadagi qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga qulay sharoit yaratmoqda va Markaziy Osiyo xalqlari o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlashga xizmat qilmoqda.
Shuningdek, O‘zbekiston va Qozog‘istonning ilmiy-tadqiqot hamda madaniy institutlari o‘rtasida hamkorlikni kengaytirish, mintaqaviy gumanitar makonni shakllantirish doirasida muhim ahamiyat kasb etayotgani qayd etildi.
Uchrashuv yakunida gumanitar sohada mintaqaviy hamkorlikni chuqurlashtirishga xizmat qiluvchi qo‘shma tashabbuslarni amalga oshirish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

МИЦА и Посольство Казахстана укрепляют культурно-гуманитарное сотрудничество
В Международном институте Центральной Азии (МИЦА) состоялась встреча начальника отдела культурно-гуманитарных исследований Института Дониёра Курбанова с Советником Посольства Республики Казахстан в Узбекистане Сержаном Сарсенбаевым.
В рамках диалога обсуждены актуальные вопросы развития культурно-гуманитарных связей между Узбекистаном и Казахстаном, включая реализацию ранее согласованных инициатив и проектов. Особое внимание уделено продвижению совместных мероприятий, направленных на укрепление гуманитарного взаимодействия и углубление взаимопонимания между народами двух стран.
В ходе встречи была отмечена важность предпринимаемых в Узбекистане шагов по поддержке инициатив, направленных на изучение и популяризацию творческого наследия Абая Кунанбаева. Подчёркнуто, что данные меры создали благоприятные условия для реализации совместных проектов в культурно-гуманитарной сфере и способствуют укреплению связей между народами Центральной Азии.
Подчёркнута важность укрепления партнёрства между исследовательскими и культурными институтами Узбекистана и Казахстана в контексте формирования общего гуманитарного пространства Центральной Азии.
По итогам встречи достигнута договорённость о реализации совместных инициатив, способствующих углублению регионального сотрудничества в гуманитарной сфере.