Muloqot davomida O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasidagi madaniy-gumanitar aloqalarni rivojlantirish, jumladan, ilgari kelishilgan tashabbuslar va loyihalarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi. Ikki xalq o‘rtasida o‘zaro anglashuvni chuqurlashtirish va gumanitar hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan qo‘shma tadbirlarni ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.
O‘zbekistonda Abay Kunanbay merosini o‘rganish va targ‘ib qilishga qaratilgan tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlash borasidagi harakatlar muhim ekani ta’kidlandi. Bu choralar madaniy-gumanitar sohadagi qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga qulay sharoit yaratmoqda va Markaziy Osiyo xalqlari o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlashga xizmat qilmoqda.
Shuningdek, O‘zbekiston va Qozog‘istonning ilmiy-tadqiqot hamda madaniy institutlari o‘rtasida hamkorlikni kengaytirish, mintaqaviy gumanitar makonni shakllantirish doirasida muhim ahamiyat kasb etayotgani qayd etildi.
Uchrashuv yakunida gumanitar sohada mintaqaviy hamkorlikni chuqurlashtirishga xizmat qiluvchi qo‘shma tashabbuslarni amalga oshirish bo‘yicha kelishuvga erishildi.