MOXI va Qozog‘iston elchixonasi madaniy-gumanitar hamkorlikni mustahkamlamoqda.
Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI)da Madaniy-gumanitar tadqiqotlar bo‘limi boshlig‘i Doniyor Kurbanov va O‘zbekiston Respublikasidagi Qozog‘iston Respublikasi Elchixonasi maslahatchisi Serjan Sarsenbayev uchrashdi.
Muloqot davomida O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasidagi madaniy-gumanitar aloqalarni rivojlantirish, jumladan, ilgari kelishilgan tashabbuslar va loyihalarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi. Ikki xalq o‘rtasida o‘zaro anglashuvni chuqurlashtirish va gumanitar hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan qo‘shma tadbirlarni ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.
O‘zbekistonda Abay Kunanbay merosini o‘rganish va targ‘ib qilishga qaratilgan tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlash borasidagi harakatlar muhim ekani ta’kidlandi. Bu choralar madaniy-gumanitar sohadagi qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga qulay sharoit yaratmoqda va Markaziy Osiyo xalqlari o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlashga xizmat qilmoqda.
Shuningdek, O‘zbekiston va Qozog‘istonning ilmiy-tadqiqot hamda madaniy institutlari o‘rtasida hamkorlikni kengaytirish, mintaqaviy gumanitar makonni shakllantirish doirasida muhim ahamiyat kasb etayotgani qayd etildi.
Uchrashuv yakunida gumanitar sohada mintaqaviy hamkorlikni chuqurlashtirishga xizmat qiluvchi qo‘shma tashabbuslarni amalga oshirish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

IICA and the Embassy of Kazakhstan Strengthen Cultural and Humanitarian Cooperation
At the International Institute for Central Asia (IICA), Daniyar Kurbanov, Head of the Department for Cultural and Humanitarian Studies, met with Serzhan Sarsenbayev, Adviser at the Embassy of the Republic of Kazakhstan in Uzbekistan.
The discussion focused on enhancing cultural and humanitarian ties between Uzbekistan and Kazakhstan, including the implementation of previously agreed initiatives and projects. Particular emphasis was placed on promoting joint efforts to deepen humanitarian engagement and strengthen mutual understanding between the two nations.
Uzbekistan’s commitment to supporting initiatives that highlight the legacy of Abai Qunanbaiuly was recognized as a key step in fostering joint cultural projects and building closer connections among Central Asian peoples.
The importance of expanding partnerships between research and cultural institutions of both countries was also highlighted, especially in the context of creating a shared humanitarian space across the region.
The meeting concluded with a mutual understanding to advance collaborative initiatives that support deeper regional cooperation in the humanitarian field.