Markaziy Osiyo xalqaro institutida Quvayt Davlatining O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Ahmad al-Jiyron bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Suhbat chog‘ida O‘zbekiston bilan Quvayt o‘rtasidagi munosabatlar turli sohalarda izchil rivojlanib borayotgani ta’kidlandi. Quvayt O‘zbekistonning Yaqin Sharq mintaqasidagi, ayniqsa, hamkorlikning yangi formati – Ko'rfazdagi arab davlatlari hamkorlik kengashi + Markaziy Osiyo kontekstidagi asosiy hamkorlaridan biridir.
Ahmad al-Jiyron Prezident Sh.Mirziyoyevning ko‘rfaz arab mamlakatlari – Markaziy Osiyoning birinchi sammitida ilgari surilgan tashabbuslari mintaqaviy o‘zaro bog‘liqlikni yanada yaqinlashtirish va rivojlantirishga qaratilganini ta’kidladi.
Shu nuqtai nazardan, taʼkidlanganidek, sunʼiy intellekt, yashil iqtisodiyot, raqamlashtirish, aqlli qishloq xoʻjaligi, nano va biotexnologiyalar, turizm, savdo, transport, ekologiya va iqlim oʻzgarishi kabi sohalardagi hamkorlik Markaziy Osiyo davlatlari va Ko'rfazdagi arab davlatlari oʻrtasidagi munosabatlarni rivojlantirishning asosiy omili hisoblanadi. Hamkorlikning mazkur yo‘nalishlari nafaqat mintaqalar o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlikni mustahkamlaydi, balki alohida mamlakatlar va butun jahon hamjamiyatining rivojlanishiga ham hissa qo‘shadi.
Uchrashuvda MOXI va Quvayt elchixonasi oʻrtasida muntazam maslahatlashuvlar oʻtkazish zarurligi taʼkidlandi. Ushbu qadam dolzarb masalalarni, jumladan, siyosiy muloqotni rivojlantirish, GCC+CA doirasida savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha taklif va tashabbuslarni ishlab chiqishni muhokama qilish imkonini beradi.
2025 yilda Samarqandda bo‘lib o‘tadigan sammitni e’tiborga olganda, ushbu muloqot kun tartibidagi dolzarb masalalar bo‘yicha birgalikdagi chora-tadbirlarni tayyorlash va muvofiqlashtirishda muhim rol o‘ynashi mumkin.
Uchrashuv so’ngida Ahmad Al-Jiyron, shuningdek, MOXI va Quvaytdagi yetakchi tahlil markazlari o‘rtasida hamkorlik aloqalarini o‘rnatishda ko‘mak berishga tayyorligini bildirdi.

МИЦА и посольство государства Кувейт договорились о поддержании регулярных контактов
В Международном институте Центральной Азии состоялась встреча с Чрезвычайным и Полномочным Послом государства Кувейт в Узбекистане Ахмадом аль-Джийраном.
В ходе беседы стороны отметили, что отношения между Узбекистаном и Кувейтом планомерно развиваются в различных областях. Кувейт является одним из ключевых партнёров Узбекистана в ближневосточном регионе, особенно в контексте нового формата взаимодействия – Совета сотрудничества арабских государств Залива+Центральная Азия.
Ахмад аль-Джийран отметил, что инициативы Президента Ш.Мирзиёева, выдвинутые на первом саммите арабских стран залива – Центральная Азия, направлены на дальнейшее сближение и развитие региональной взаимосвязанности.
В данном контексте, как отмечалось, сотрудничество в сферах искусственного интеллекта, зелёной экономики, цифровизации, умного сельского хозяйства, нано- и биотехнологий, туризма, торговли, транспорта, экологии и изменения климата является ключевым фактором в развитии отношений между Центральной Азией и государствами Персидского залива. Эти области сотрудничества не только укрепляют взаимодействие между регионами, но также способствуют развитию отдельных стран, и всего мирового сообщества.
В ходе встречи было констатировано о необходимости проведения регулярных консультаций между МИЦА и посольством Кувейта. Этот шаг предоставит возможность для обсуждения актуальных вопросов, включая выработку предложений и инициатив по развитию политического диалога, расширению торгово-экономического и инвестиционного взаимодействия в рамках ССАГЗ+ЦА.
Учитывая предстоящий саммит в Самарканде в 2025 году, этот диалог может сыграть ключевую роль в подготовке и координации совместных усилий по актуальным вопросам повестки дня.
В завершение, Ахмад аль-Джийран также выразил готовность оказать поджержку в установлении партнёрских отношений между МИЦА и ведущими мозговым центрами Кувейта.