Muhokamalar davomida S. Vesterbay Forumni fikr almashish, bilimlar va ilg‘or tahliliy tadqiqotlar bilan bo‘lishish uchun doimiy platforma sifatida muhimligini ta’kidladi. U tahlil markazlari o‘rtasidagi institutsional aloqalarni mustahkamlash mintaqaviy dinamika haqida chuqurroq tushunchaga ega bo‘lishga yordam berishini hamda dolzarb masalalar bo‘yicha qo‘shma tavsiyalar ishlab chiqish imkonini berishini qayd etdi.
Tomonlar tahliliy muloqotni kengaytirish, tadqiqotlarni muvofiqlashtirishni kuchaytirish va hamkorlikning yangi mexanizmlarini joriy etish zarurligiga alohida e’tibor qaratdilar. Shu bois, o‘zaro tadqiqot loyihalarini amalga oshirish, forumlar, seminarlar va davra suhbatlarini tashkil etish bo‘yicha kelishuvga erishildi. Ushbu tadbirlar mintaqalararo hamkorlik, barqaror rivojlanish, iqtisodiy integratsiya, xavfsizlik va boshqa ustuvor yo‘nalishlarga qaratilgan bo‘ladi.
Uchrashuv yakunida MOXI va ENC o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risida memorandum imzolandi. Ushbu hujjat uzoq muddatli hamkorlik va ekspertlar o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlash uchun mustahkam asos yaratadi. Memorandum har ikki tashkilotning amaliy tashabbuslarni ilgari surish va Yevropa Ittifoqi hamda Markaziy Osiyo o‘rtasidagi muloqotni qo‘llab-quvvatlashga intilishini aks ettiradi.
Har ikki tomon ekspertlar darajasidagi hamkorlikni davom ettirishga va mintaqalararo hamkorlikni chuqurlashtirishga xizmat qiladigan qo‘shma tashabbuslarni amalga oshirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar. Ushbu memorandum doirasida rejalashtirilgan tadbirlar hamkorlik doirasini kengaytirishga va strategik masalalarni hal etishda ekspertlar tarmog‘ining rolini mustahkamlashga xizmat qiladi.