MOXI xodimlari Moskva shahridagi O‘zbekiston Elchixonasida amaliy tadqiqot stajirovkasidan o‘tdilar
Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) ilmiy xodimlari Moskva shahridagi O‘zbekiston Respublikasining Elchixonasi huzurida ikki haftalik ilmiy-tadqiqot stajirovkasidan o‘tdi. Dastur doirasida MOXI ekspertlari Markaziy Osiyoning rivojlanishi va O‘zbekiston bilan Rossiya tahliliy markazlari o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlashga oid dolzarb mavzular bo‘yicha xalqaro va ekspert darajasidagi qator tadbirlarda ishtirok etdi.
Stajirovka dasturi doirasida MOXI xodimlari Moskva shahrida O‘zbekiston FA IMEMO tomonidan tashkil etilgan XI Xalqaro ilmiy-ekspert forumi “Primakov o‘qishlari”da qatnashdi. Forumda dunyoning yetakchi siyosatchilari, diplomatlari va ekspertlari ishtirok etdi. Sessiyalarda xalqaro munosabatlar tizimidagi o‘zgarishlar va Markaziy Osiyoning o‘sib borayotgan roli muhokama qilindi.
MOXI vakillari Rossiyaning yetakchi ilmiy muassasalari bilan uchrashuvlar o‘tkazdi. A.M. Gorchakov nomidagi jamoatchilik diplomatiyasi jamg‘armasi bilan ekspertlik aloqalarini mustahkamlash, rejalashtirilgan qo‘shma tadbirlar, ilmiy almashinuv va yoshlar bilan ishlash borasida hamkorlik imkoniyatlari muhokama qilindi.
IMEMO RANdagi uchrashuvda “Markaziy Osiyo – Rossiya” formati doirasidagi ekspertlik muloqotini mazmunan boyitish masalalari muhokama qilindi. Rossiya Fanlar akademiyasining Sharqshunoslik institutidagi muzokaralarda Yaqin Sharq bo‘yicha qo‘shma tadqiqotlar olib borish va umumiy tahliliy loyihalar mavzulari aniqlashtirildi.
Rossiya Fanlar akademiyasining Xitoy va zamonaviy Osiyo institutida (IKSA RAN) ikki institut o‘rtasidagi tahliliy materiallar va nashrlar bo‘yicha hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, MOXI tadqiqotchilari Markaziy Osiyodagi mintaqaviy rivojlanish masalalariga bag‘ishlangan ekspert davra suhbatlarida ishtirok etdilar. Xususan, Rossiya Strategik Tadqiqotlar Instituti (RSTI)da O‘zbekiston Respublikasining Markaziy Osiyo Davlat Rahbarlarining Maslahat Uchrashuvlaridagi raisligi doirasidagi ustuvor yo‘nalishlar muhokama qilindi. Unda muloqot institutlarini kuchaytirish, mintaqaviy tashabbuslarni muvofiqlashtirish va bo‘lajak sammitga tayyorgarlik ko‘rish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Mazkur masalalarni davom ettirish maqsadida O‘zbekiston Respublikasining Moskva shahridagi Elchixonasi huzurida bir qator o‘zbek va rossiyalik ilmiy-tadqiqot muassasalari ishtirokida ekspert davra suhbati tashkil etildi.
Stajirovka doirasida siyosiy muloqot, savdo-iqtisodiy hamkorlik, gumanitar almashinuv va ilmiy aloqalarni qamrab olgan O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi hozirgi holat va istiqbolli yo‘nalishlar ko‘rib chiqildi. Mintaqaviy va global kun tartibidagi dolzarb masalalar yuzasidan ekspertlar o‘rtasida tahliliy yondashuvlarni almashish va aloqalarni chuqurlashtirish zarurligi alohida ta’kidlandi.
Shu munosabat bilan, stajirovka ishtirokchilari O‘zbekiston Respublikasining Rossiya Federatsiyasidagi Elchixonasining ilmiy-akademik muloqotni qo‘llab-quvvatlash, qo‘shma tashabbuslarni ilgari surish va ikki davlat tahliliy markazlari o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlashdagi tajribasi bilan tanishdilar.
Stajirovka yakunlari professional almashuvni kengaytirish, ekspertlar o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlash va tahliliy markazlar hamda ilmiy-tadqiqot muassasalari o‘rtasida uzoq muddatli hamkorlik uchun yangi yondashuvlar ishlab chiqilishiga hissa bo‘lib xizmat qildi.