MOXIda Gretsiya elchisi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2026-yil 20-yanvar kuni Markaziy Osiyo Xalqaro instituti (MOXI)da Institut direktori Javlon Vahabovning Gretsiyaning O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Paraskevi Tseveleki bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Suhbat davomida o‘zbek-gretsiya hamkorligining dolzarb masalalari, mintaqaviy va xalqaro vaziyat, shuningdek, tahliliy tuzilmalar o‘rtasida aloqalarni yo‘lga qo‘yish istiqbollari muhokama qilindi.
MOXI direktori J. Vahabov Elchini Institut faoliyati, uning maqsad va vazifalari bilan tanishtirib, Markaziy Osiyodagi jarayonlar hamda mintaqa davlatlarining “MO+” platformasi doirasidagi o‘zaro hamkorligi haqida batafsil ma’lumot berdi.
O‘z navbatida, Gretsiya elchisi P. Tseveleki O‘zbekiston rahbariyati tomonidan amalga oshirilayotgan, mamlakatni har tomonlama ijtimoiy-iqtisodiy modernizatsiya qilishga qaratilgan keng ko‘lamli islohotlarni yuksak baholadi.
Shu bilan birga, olib borilayotgan mintaqaviy siyosatning muhimligi, shuningdek, Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuv formati muhim o‘rin tutishi alohida qayd etildi.
O‘zbekiston va Gretsiyaning tahliliy tuzilmalari o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri ishchi aloqalarni yo‘lga qo‘yish, shuningdek, qo‘shma tadbirlar tashkil etish istiqbollariga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar amaliy ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirish, shuningdek, ko‘p tomonlama formatlar doirasida ekspert muhokamalari va boshqa qo‘shma ilmiy loyihalarni amalga oshirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

В МИЦА прошла встреча с Послом Греции
20 января 2026 г. в Международном институте Центральной Азии (МИЦА) состоялась встреча директора Института Жавлона Вахабова с Послом Греции в Узбекистане Параскеви Цевелеки.
В ходе беседы были обсуждены актуальные вопросы узбекско-греческого сотрудничества, региональной и международной повестки, а также перспективы налаживания связей между аналитическими структурами.
Директор МИЦА Ж. Вахабов ознакомил Посла с деятельностью Института, его целями и задачами, а также представил подробную информацию о процессах в Центральной Азии, а также взаимодействии стран региона в рамках платформы «ЦА+».
В свою очередь Посол Греции П. Цевелеки высоко оценила масштабные реформы, проводимые руководством Узбекистана, нацеленные на всестороннюю социально-экономическую модернизацию страны.
Наряду с этим была отмечена важность реализуемой региональной политики, а также ключевая роль формата Консультативных встреч глав государств Центральной Азии.
Отдельное внимание было уделено перспективам налаживания прямых рабочих контактов между аналитическими структурами Узбекистана и Греции, а также организации совместных мероприятий.
По итогам встречи стороны выразили готовность к расширению практического взаимодействия и реализации совместных проектов, включая экспертные дискуссии в рамках двустороннего сотрудничества, а также многосторонних форматов.