MOXIda Gretsiya elchisi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2026-yil 20-yanvar kuni Markaziy Osiyo Xalqaro instituti (MOXI)da Institut direktori Javlon Vahabovning Gretsiyaning O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Paraskevi Tseveleki bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Suhbat davomida o‘zbek-gretsiya hamkorligining dolzarb masalalari, mintaqaviy va xalqaro vaziyat, shuningdek, tahliliy tuzilmalar o‘rtasida aloqalarni yo‘lga qo‘yish istiqbollari muhokama qilindi.
MOXI direktori J. Vahabov Elchini Institut faoliyati, uning maqsad va vazifalari bilan tanishtirib, Markaziy Osiyodagi jarayonlar hamda mintaqa davlatlarining “MO+” platformasi doirasidagi o‘zaro hamkorligi haqida batafsil ma’lumot berdi.
O‘z navbatida, Gretsiya elchisi P. Tseveleki O‘zbekiston rahbariyati tomonidan amalga oshirilayotgan, mamlakatni har tomonlama ijtimoiy-iqtisodiy modernizatsiya qilishga qaratilgan keng ko‘lamli islohotlarni yuksak baholadi.
Shu bilan birga, olib borilayotgan mintaqaviy siyosatning muhimligi, shuningdek, Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuv formati muhim o‘rin tutishi alohida qayd etildi.
O‘zbekiston va Gretsiyaning tahliliy tuzilmalari o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri ishchi aloqalarni yo‘lga qo‘yish, shuningdek, qo‘shma tadbirlar tashkil etish istiqbollariga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar amaliy ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirish, shuningdek, ko‘p tomonlama formatlar doirasida ekspert muhokamalari va boshqa qo‘shma ilmiy loyihalarni amalga oshirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

The IICA Director met with the Ambassador of Greece
On 20 January 2026, the Director of the International Institute for Central Asia (IICA) Javlon Vakhabov held a meeting with the Ambassador of Greece to Uzbekistan Paraskevi Tseveleki.
During the meeting they discussed current issues of Uzbek-Greek cooperation, regional and international agendas, as well as prospects for establishing ties between think tanks.
The IICA Director Javlon Vakhabov informed the Ambassador on the Institute's activities, goals and objectives, and provided detailed information on developments in Central Asia and cooperation between countries in the region within the framework of the “CA+” platform.
In turn, Ambassador Paraskevi Tseveleki highly appreciated the large-scale reforms carried out by the leadership of Uzbekistan aimed at comprehensive socio-economic modernization of the country.
Along with this, the importance of the regional policy being implemented, as well as the key role of the format of Consultative Meetings of the Heads of State of Central Asia, was noted.
Particular attention was paid to the prospects for establishing direct working contacts between the research institutions of Uzbekistan and Greece, as well as organizing joint events.
Following the meeting, the parties expressed their readiness to expand practical cooperation and implement joint projects, including expert discussions within the framework of bilateral cooperation, as well as multilateral formats.