MOXIda Rossiya Fanlar Akademiyasi Jahon iqtisodiyoti va xalqaro munosabatlar instituti rahbariyati bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2025 yil 20-noyabr kuni Markaziy Osiyo xalqaro institutida (MOXI) O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tashqi siyosat bo‘yicha maslahatchisi Abdulaziz Kamilov Rossiya Fanlar Akademiyasi Jahon iqtisodiyoti va xalqaro munosabatlar instituti prezidenti Aleksandr Dinkin bilan uchrashdi.
Uchrashuv ilk bor mintaqada o‘tkazilgan “Markaziy Osiyo: mintaqaviy rivojlanish yo‘lidagi global to‘siqlar” mavzusidagi “Primakov o‘qishlari” xalqaro ilmiy-ekspert forumining sayyor yig‘ilishi doirasida bo‘lib o‘tdi.
Suhbat davomida tomonlar O‘zbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasi o‘rtasidagi strategik sherikchilik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlash istiqbollarini muhokama qildilar, shuningdek mintaqaviy va xalqaro jarayonlar bo‘yicha dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashdilar.
Ayniqsa, ikki davlat o‘rtasida ilmiy-ekspertlar muloqotini kengaytirish, sohaga oid yetakchi mutaxassislar ishtirokida qo‘shma tadqiqotlar o‘tkazish, shuningdek o‘zaro manfaatli hamkorlikni mustahkamlash hamda hamkorlikdagi tashabbuslarni samarali amalga oshirishga xizmat qiladigan amaliy takliflar ishlab chiqishga qaratilgan tadbirlarni tashkil etish muhim ekani alohida ta’kidlandi.
Uchrashuv yakunida tomonlar mintaqaning barqaror rivojlanishini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan konstruktiv hamkorlikni davom ettirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
“Primakov o‘qishlari” Forumining sayyor forum Markaziy Osiyo Xalqaro instituti hamda Rossiya Fanlar Akademiyasi Jahon iqtisodiyoti va xalqaro munosabatlar instituti tomonidan hamkorlikda tashkil etildi.

В МИЦА состоялась встреча с руководством ИМЭМО РАН
20 ноября 2025 года в Международном институте Центральной Азии (МИЦА) советник Президента Республики Узбекистан по внешней политике Абдулазиз Камилов встретился с президентом Института мировой экономики и международных отношений Российской академии наук (ИМЭМО РАН) Александром Дынкиным.
Встреча состоялась на полях выездного заседания международного научно-экспертного форума «Примаковские чтения» на тему «Центральная Азия: глобальные вызовы для регионального развития», который впервые был проведён в регионе.
В ходе беседы стороны рассмотрели перспективы дальнейшего укрепления стратегического партнёрства и союзнических отношений между Республикой Узбекистан и Российской Федерацией, а также обменялись мнениями по актуальным вопросам региональных и глобальных процессов.
Особо подчеркнута важность расширения научно-экспертного диалога между двумя странами через проведение совместных исследований с привлечением профильных специалистов, а также организацию мероприятий, направленных на выработку практических предложений по укреплению взаимовыгодного сотрудничества и эффективной реализации общих инициатив.
По итогам встречи стороны выразили готовность продолжить конструктивное взаимодействие, направленное на углубление взаимопонимания и поддержку устойчивого развития региона.
Выездное заседание Форума «Примаковские чтения» было организовано Международным институтом Центральной Азии совместно с Институтом мировой экономики и международных отношений Российской академии наук.