MOXIda Yaponiyaning yangi tayinlangan elchisi bilan uchrashuv tashkil etildi
2025-yil 3-dekabr kuni Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) direktori Javlon Vaxabov Yaponiyaning O‘zbekistondagi yangi tayinlangan elchisi Kenji Xirata bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Muzokaralar davomida O‘zbekiston–Yaponiya strategik hamkorligining asosiy yo‘nalishlari hamda “Markaziy Osiyo – Yaponiya” formatidagi o‘zaro aloqalarni yanada chuqurlashtirish istiqbollari atroflicha muhokama qilindi.
Shuningdek, MOXI direktori institut faoliyati, uning maqsad va vazifalari haqida batafsil ma’lumot berib, Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvi doirasida rivojlanib borayotgan hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarini yoritib o‘tdi.
O‘z navbatida, Yaponiya elchisi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlarni yuksak baholab, mamlakatimizning mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlashga qo‘shayotgan muhim hissasini alohida ta’kidladi.
“O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish yo‘lida katta yutuqlarga erishdi va bu jarayonda Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvi formati muhim o‘rin egallab, mintaqaviy muloqotning samarali tizimini shakllantirdi. Shu asosda mintaqadagi mamlakatlarning kelajagi bir biri bilan chambarchas bog‘liq ekani va bu jarayonda O‘zbekiston yetakchi o‘rin egallashi borasida aniq tasavvurga ega bo‘ldim”, deya o‘z fikrini bildirdi K. Xirata.
Muzokaralar davomida mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash yo‘lida erishilgan natijalar, ilgari surilgan muhim tashabbuslarning ahamiyati, shuningdek yaqinda bo‘lib o‘tgan Toshkent sammiti yakuniy natijalariga alohida urg‘u berildi.
Bundan tashqari, K. Xirata Tokio shahrida o‘tkazilishi rejalashtirilgan “Markaziy Osiyo – Yaponiya” Davlat rahbarlari sammitining strategik ahamiyatini ta’kidladi. Mazkur sammit turli sohalarda o‘zaro manfaatli aloqalarni kengaytirish uchun yangi imkoniyatlar yaratishi kutilmoqda.
Uchrashuv yakunida tomonlar amaliy takliflar ishlab chiqish va qo‘shma tashabbuslarni samarali amalga oshirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

IICA hosted a meeting with the newly appointed Ambassador of Japan
On December 3, 2025, a courtesy meeting was held at the IICA between the Ambassador of Japan to Uzbekistan, Kenji Hirata, and the IICA Managing Director Amb. Javlon Vakhabov.
During the discussions, the parties reviewed key areas of Uzbekistan and Japan cooperation, as well as prospects for deepening engagement within the “Central Asia plus Japan” Dialogue.
The Managing Director of the IICA informed the Japanese Ambassador about the Institute’s activities, its goals and objectives and he presented detailed information on the cooperation priorities established under the Consultative Meeting of the Heads of Central Asia States.
The Ambassador of Japan highly appreciated the ongoing reforms in Uzbekistan, particularly highlighting the country’s significant contribution to strengthening regional cooperation.
“I sincerely congratulate President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and his team for great achievements in developing cooperation among the Central Asian countries. I think that the Consultative Meeting also generated a sense of regionalism, and I am strongly convinced that the future of the region lies in unity, in which Uzbekistan will play an active role”, stated Amb.Hirata.
During the meeting a special attention was also paid to the key results of the 7th Consultative Meeting. The importance of the agreements reached and the initiatives put forward to strengthen regional cooperation was emphasized.
In addition, Amb.Hirata highlighted the significance of the upcoming “Central Asia plus Japan” summit of the heads of state, scheduled to be held in Tokyo, which will open new opportunities for expanding mutually beneficial cooperation in various fields.
Concluding the meeting, both sides confirmed their mutual readiness to expand cooperation, develop practical proposals and implement joint initiatives.