Suhbat avvalida diplomatik missiya rahbari O‘zbekiston Prezidenti Sh.Mirziyoyev tomonidan inklyuziv va barqaror iqtisodiy o‘sishga erishish, suv resurslaridan oqilona foydalanish, iqlim o‘zgarishi va davlat boshqaruvi sohasida mamlakatda amalga oshirilayotgan islohotlarni yuqori baholadi.
Uchrashuvda Shveysariya tomonidan O‘zbekiston va Markaziy Osiyoda amalga oshirilayotgan yirik loyihalar, ayniqsa, mintaqaviy miqyosda amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan fikr almashildi. Iqtisodiyotning energiya samaradorligini oshirish, “yashil iqtisodiyot” texnologiyalarini joriy etishga alohida e’tibor qaratilib, mehmonlarga institutning ilmiy-tadqiqot faoliyati haqida ma’lumot berildi.
Ta’kidlanganidek, Shveysariya taraqqiyot va hamkorlik agentligi O‘zbekistonni loyihalarni amalga oshirishda ustuvor davlat sifatida belgilamoqda. Bu tanlov yuqori malakali ishchi kuchiga ega bo‘lishni yaxshilash, chekka qishloq hududlarida xavfsiz ichimlik suvi va kanalizatsiyani ta’minlash, barcha darajadagi boshqaruv xodimlarining kasbiy darajasini oshirish bo‘yicha dolzarb ehtiyojlardan kelib chiqadi.
Uchrashuvda Shveysariyaning Markaziy Osiyo mintaqaviy ekologik markazi va Orolni qutqarish xalqaro jamg‘armasi bilan mintaqaviy darajada samarali hamkorligi alohida ta’kidlandi. Bu birgalikdagi sa’y-harakatlar e’tirofga loyiq va mazkur sohalardagi dolzarb muammolarni hal etishga yondashuvimiz qanchalik jiddiy ekanini ta’kidlaydi.
Muloqot doirasida ikki davlat tahlil markazlari o‘rtasidagi hamkorlik imkoniyatlari va istiqbollari yuzasidan fikr almashildi. Ushbu hamkorlik tajriba va ilg'or tajriba almashishda keng ufqlarni ochish, bilim va tadqiqotlarni o'zaro ta'minlashga ko'maklashish salohiyatini ifodalaydi.
Uchrashuv yakunida elchi MOXI va Shveysariya ilmiy hamjamiyati o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirishga ko‘maklashishga tayyorligini bildirdi.