Toshkentda “Markaziy Osiyo – Germaniya” formatidagi tahliliy markazlar birinchi onlayn forumi bo‘lib o‘tdi
2026-yil 5-fevral kuni Markaziy Osiyo xalqaro institutida “Markaziy Osiyo – Germaniya” formatidagi tahliliy markazlar birinchi onlayn forumi bo‘lib o‘tdi..
Forum ishida ikki mamlakat diplomatik missiyalari rahbarlari, Markaziy Osiyo va Germaniyaning yetakchi tahliliy markazlari ekspertlari, shuningdek, Germaniya jamg‘armalari hamda ishbilarmon doiralari vakillari ishtirok etdilar (70 kishi).
Tadbir davomida Markaziy Osiyo mamlakatlari va Germaniya manfaatlarini strategik jihatdan uyg‘unlashtirish, transport bog‘liqligi va logistikani rivojlantirish bo‘yicha qo‘shma harakatlar, shu jumladan, “O‘rta koridor”ni kengaytirish, raqamli va energetika infratuzilmasini barpo etish kabi muhim masalalar ko‘rib chiqildi.
Markaziy Osiyo xalqaro instituti direktori Javlon Vaxabov tadbirni ochar ekan, so‘nggi yillarda Markaziy Osiyo va Germaniya o‘rtasidagi hamkorlik strategik manfaatlarning yaqinlashuvi tufayli sifat jihatidan o‘sish bosqichiga o‘tganligini ta’kidladi. Ushbu jarayonning asosiy mexanizmi “MO+” formati bo‘lib, u Berlin (2023 y.) va Ostona (2024 y.) sammitlaridan so‘ng o‘zining institusional maqomini mustahkamladi hamda hamkorlikni yangi strategik darajaga olib chiqdi.
Mavzuni davom ettirgan holda, O‘zbekistonning Germaniyadagi Elchisi Dilshod Axatov mintaqadagi siyosiy muhit sifat jihatidan yangilanganligini qayd etdi. Elchining ta’kidlashicha, Markaziy Osiyodagi yaxshi qo‘shnichilik va o‘zaro ishonch muhiti oliy darajadagi muloqotlar, xususan, “Markaziy Osiyo — Germaniya” formati doirasidagi aloqalarning jadalligida o‘z ifodasini topmoqda. Bu esa, o‘z navbatida, istiqbolli va konstruktiv muloqot uchun mustahkam zamin yaratdi.
O‘z navbatida, Germaniyaning O‘zbekistondagi Elchisi Manfred Xuterer bugungi kunda Markaziy Osiyo xalqaro maydonda nufuzi tobora ortib borayotgan strategik ahamiyatga ega mintaqa ekanligini e’tirof etdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Berlin mintaqada barqarorlikni qo‘llab-quvvatlash, izchil rivojlanish hamda davlatlar mustaqilligini yana-da mustahkamlashga yo‘naltirilgan uzoq muddatli va teng huquqli sheriklikni qaror toptirishdan manfaatdor.
Germaniya iqtisodiyoti Sharqiy qo‘mitasining mintaqaviy direktori V. Nikitenko ta’kidlaganidek, aholisining umumiy soni qariyb 80 million kishini, YAIMning o‘rtacha o‘sish sur’ati esa 6 foizni tashkil etuvchi Markaziy Osiyo mintaqasi Germaniyaning iqtisodiy kun tartibida strategik muhim o‘rin egallaydi.
1. Adenauer jamg‘armasining vakili K. Exle “MO+” formatlarining ahamiyatiga alohida e’tibor qaratdi. Ta’kidlanganidek, mintaqaning birdamligi uning muzokaralar olib borish salohiyatini sezilarli darajada mustahkamlaydi va muloqot samaradorligini oshiradi.
Germaniya iqtisodiyotining Markaziy Osiyodagi vakolatxonasi (AHK) rahbari E. Kinsbruner o‘ta muhim xomashyo resurslari sohasidagi hamkorlikka alohida e’tibor qaratdi. Ta’kidlanishicha, mintaqaning boy geologik salohiyati hamda Germaniyaning ekologik xavfsiz qazib olish texnologiyalari uyg‘unligi global “yashil” iqtisodiyotni rivojlantirish uchun zarur bo‘lgan yuqori qo‘shilgan qiymat zanjirlarini yaratish imkonini beradi.
Restart Initiative asoschisi E. Millining hisoblashicha, “O‘rta koridor”ni rivojlantirish barcha ishtirokchi davlatlarning sa’y-harakatlarini yaqindan muvofiqlashtirishni talab etadi. Ekspertning fikricha, ushbu loyiha nafaqat iqtisodiy asoslarga, balki samimiy sheriklik va hamjihatlik tamoyillariga ham tayanishi lozim.
Germaniya Iqtisodiyot va iqlimni muhofaza qilish federal vazirligi eksperti P. Bilek hozirgi sharoitda transport infratuzilmasi yetkazib berish zanjirlari barqarorligi va strategik mustaqillikni ta’minlashda muhim omil bo‘lib qolayotganligini ta’kidladi.
“Maecenata” jamg‘armasining katta strategik maslahatchisi, doktor Rupert Graf Straxvits inson kapitalini rivojlantirish masalasiga alohida e’tibor qaratdi. Qayd etilganidek, ta’lim va ilm-fanga yo‘naltirilgan investitsiyalar texnologik sheriklikning poydevori hisoblanadi. Bugungi kunda O‘zbekistonda 400 mingga yaqin kishi nemis tilini o‘rganmoqda, bu esa ilmiy almashinuvlarni kengaytirish uchun noyob zamin yaratadi. “Yangi O‘zbekiston” universiteti va Myunxen texnika universiteti (TUM) o‘rtasidagi aloqalar bunday hamkorlikning muvaffaqiyatli namunasi sifatida e’tirof etildi.
Tadbir yakunida ishtirokchilar “Markaziy Osiyo — Germaniya” formati sheriklikni mustahkamlash hamda mintaqalararo rivojlanishning ustuvor yo‘nalishlarini belgilab olishda muhim platforma sifatida o‘zini to‘la oqlaganligi borasida yakdil fikr bildirdilar.
Markaziy Osiyo mamlakatlarining Berlin bilan erishgan hamkorlik darajasi sheriklikni yana-da amaliy mazmun bilan boyitish uchun keng imkoniyatlar yaratadi.
Mintaqa davlatlari tomonidan amalga oshirilayotgan ko‘p vektorli tashqi siyosat Germaniya va Yevropa Ittifoqining strategik manfaatlariga to‘liq mos keladi.
Forum tomonlarning o‘zaro ishonch, institusional uyg‘unlik va uzoq muddatli sheriklikka asoslangan yangi hamkorlik modelini shakllantirishga intilishini yaqqol namoyon etdi.

Ташкент принял первый онлайн-форум аналитических центров в формате «Центральная Азия – Германия»
5 февраля 2026 г. в Международном институте Центральной Азии прошёл первый онлайн-форум аналитических центров в формате «Центральная Азия – Германия».
В работе форума приняли участие главы дипмиссий двух стран, эксперты ведущих аналитических центров Центральной Азии
и Германии, представители немецких фондов и бизнес-структур
(70 чел.).
В ходе мероприятия были рассмотрены вопросы стратегического сопряжения интересов стран Центральной Азии
и Германии, совместные действия по развитию транспортной связности и логистики, включая развитие Срединного коридора, расширение цифровой, энергетической инфраструктуры и другие.
Открывая мероприятие, директор Международного института Центральной Азии Жавлон Вахабов отметил, что в последние годы сотрудничество между Центральной Азией и Германией перешло в фазу качественного роста, обусловленного сближением стратегических интересов. Ключевым механизмом этого процесса стал формат «ЦА+», который после саммитов в Берлине (2023 г.) и Астане (2024 г.) закрепил свой институциональный статус и вышел на новый стратегический уровень.
В развитие этой темы Посол Узбекистана в Германии Дилшод Ахатов констатировал качественное изменение атмосферы в регионе. Он подчеркнул, что укрепление добрососедства и взаимного доверия в Центральной Азии подкрепляется беспрецедентной интенсивностью контактов на высшем уровне, в том числе в рамках формата Центральная Азия – Германия, что закрепило курс на долгосрочный и конструктивный диалог.
В свою очередь, Посол Германии в Узбекистане Манфред Хутерер констатировал, что Центральная Азия сегодня является стратегически значимым регионом с растущим влиянием на международной арене. По его словам, Берлин заинтересован в выстраивании долгосрочного и равноправного партнерства, направленного на поддержку стабильности, устойчивого развития и укрепление независимости.
Региональный директор Восточного комитета германской экономики В. Никитенко указал, что Центральная Азия, с совокупным населением около 80 млн человек и средними темпами роста ВВП 6%, занимает важное место в экономической повестке ФРГ.
Представитель Фонда К. Аденауэра К. Эхле выделил значимость форматов «ЦА+». Подчёркнуто, что консолидированность региона существенно укрепляет его переговорный потенциал и повышает эффективность диалога.
Глава Представительства германской экономики в Центральной Азии (AHK) Э. Кинсбрунер особое внимание уделил сотрудничеству в сфере критически важных сырьевых материалов. Подчеркнуто, что геологический потенциал региона в сочетании с немецкими технологиями экологически ответственной добычи позволяет создавать цепочки высокой добавленной стоимости, необходимые для развития глобальных «зеленых» технологий.
Основатель Restart Initiative Э. Милли считает, что для развития Срединного коридора необходима тесная координация усилий всех стран-участниц. По его мнению, этот проект должен опираться не только на экономические расчеты, но и на дух искреннего партнерства и солидарности.
Эксперт Федерального министерства экономики и энергетики Германии П. Билек отметил, что в современных условиях транспортная инфраструктура остаётся важным фактором, устойчивости цепочек поставок и стратегической автономии.
Особое внимание старший стратегический советник Фонда «Maecenata» Д-р Руперт Граф Страхвиц уделил развитию человеческого капитала. Было отмечено, что инвестиции в образование и науку являются фундаментом технологического партнерства. Сегодня в Узбекистане около 400 тыс. человек изучают немецкий язык, что создает уникальную базу для расширения академических обменов. Успешным примером такой кооперации названо сотрудничество между университетом «Новый Узбекистан» и Техническим университетом Мюнхена (TUM).
В завершение участники пришли к общему мнению, что формат «Центральная Азия – Германия» утвердился в качестве значимой платформы для укрепления партнёрства и определения приоритетов межрегионального развития.
Достигнутый уровень взаимодействия Центральной Азии
с Берлином позволяет перейти к более практическому содержанию сотрудничества, а курс стран региона на многовекторность полностью совпадает со стратегическими интересами Германии и ЕС.
Форум продемонстрировал стремление сторон к формированию новой модели сотрудничества, основанной на доверии, институциональной совместимости и долгосрочном взаимодействии.