Turkmaniston Elchisi Sh. Meredov bilan uchrashuv haqida
Markaziy Osiyo xalqaro instituti direktori J.Vahabov Turkmanistonning O'zbekistondagi elchisi Sh.Meredov bilan uchrashuv o'tkazdi.
Suhbat davomida O‘zbekiston-Turkmaniston do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va chuqur strategik sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirishning dolzarb masalalari muhokama qilindi. Shuningdek, avval erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish, jumladan, ikki mamlakat ekspert va tahliliy doiralarining o‘zaro hamkorligi doirasidagi ishlar ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston-Turkmaniston hamkorligi umumiy tarix, madaniyatlar o‘xshashligi va etnik yaqinlik asosida mustahkam poydevorga ega ekanligi qayd etildi. Ikki davlat o'rtasidagi savdo hajmi asta-sekin o'sib bormoqda. 2023-yilning 11 oyi davomida tovar ayirboshlash hajmi 970,1 million dollarni tashkil etdi. Poytaxt Toshkent va Ashxobod shaharlarida savdo uylari ochildi, “Shovot-Dashoguz” chegara savdo zonasini yaratish bo‘yicha hamkorlikda ishlar olib borilmoqda. O‘zbekiston va Turkmaniston ham ko‘p tomonlama transport-logistika yo‘laklarini rivojlantirish va kengaytirishdan manfaatdor ekanini bildirmoqda.
Tomonlar ilmiy va ekspert almashinuvini kengaytirish maqsadida o‘zbekistonlik, turkmanistonlik va xalqaro tadqiqotchilarni jalb etgan holda qator konferensiyalar va “davra suhbatlari” o‘tkazishga kelishib oldilar.

On the meeting with the Ambassador of Turkmenistan Sh. Meredov
Director of the International Institute for Central Asia J. Vakhabov held a meeting with the Ambassador of Turkmenistan to Uzbekistan Sh. Meredov.
During the meeting, the sides discussed topical issues of further development of Uzbek-Turkmen relations of friendship, good-neighbourliness and deepened strategic partnership. They also reviewed the progress in the implementation of previously reached agreements, including within the framework of interaction between the expert and analytical circles of the two countries.
It was noted that Uzbek-Turkmen co-operation has a solid foundation based on common history, cultural similarity and ethnic proximity. Trade volumes between the two countries are gradually increasing. In the first 11 months of 2023, trade turnover totalled $970.1 million. Trade houses have been opened in the capital cities of Tashkent and Ashgabat, and joint work is underway to create the Shavat-Dashoguz border trade zone. Uzbekistan and Turkmenistan also express interest in developing and expanding multilateral transport and logistics corridors.
The sides agreed to hold a number of conferences and round tables with the involvement of Uzbek, Turkmen and international researchers to intensify scientific and expert exchanges.