Suhbat davomida O‘zbekiston-Turkmaniston do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va chuqur strategik sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirishning dolzarb masalalari muhokama qilindi. Shuningdek, avval erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish, jumladan, ikki mamlakat ekspert va tahliliy doiralarining o‘zaro hamkorligi doirasidagi ishlar ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston-Turkmaniston hamkorligi umumiy tarix, madaniyatlar o‘xshashligi va etnik yaqinlik asosida mustahkam poydevorga ega ekanligi qayd etildi. Ikki davlat o'rtasidagi savdo hajmi asta-sekin o'sib bormoqda. 2023-yilning 11 oyi davomida tovar ayirboshlash hajmi 970,1 million dollarni tashkil etdi. Poytaxt Toshkent va Ashxobod shaharlarida savdo uylari ochildi, “Shovot-Dashoguz” chegara savdo zonasini yaratish bo‘yicha hamkorlikda ishlar olib borilmoqda. O‘zbekiston va Turkmaniston ham ko‘p tomonlama transport-logistika yo‘laklarini rivojlantirish va kengaytirishdan manfaatdor ekanini bildirmoqda.
Tomonlar ilmiy va ekspert almashinuvini kengaytirish maqsadida o‘zbekistonlik, turkmanistonlik va xalqaro tadqiqotchilarni jalb etgan holda qator konferensiyalar va “davra suhbatlari” o‘tkazishga kelishib oldilar.