Turkmaniston Elchisi Sh. Meredov bilan uchrashuv haqida
Markaziy Osiyo xalqaro instituti direktori J.Vahabov Turkmanistonning O'zbekistondagi elchisi Sh.Meredov bilan uchrashuv o'tkazdi.
Suhbat davomida O‘zbekiston-Turkmaniston do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va chuqur strategik sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirishning dolzarb masalalari muhokama qilindi. Shuningdek, avval erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish, jumladan, ikki mamlakat ekspert va tahliliy doiralarining o‘zaro hamkorligi doirasidagi ishlar ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston-Turkmaniston hamkorligi umumiy tarix, madaniyatlar o‘xshashligi va etnik yaqinlik asosida mustahkam poydevorga ega ekanligi qayd etildi. Ikki davlat o'rtasidagi savdo hajmi asta-sekin o'sib bormoqda. 2023-yilning 11 oyi davomida tovar ayirboshlash hajmi 970,1 million dollarni tashkil etdi. Poytaxt Toshkent va Ashxobod shaharlarida savdo uylari ochildi, “Shovot-Dashoguz” chegara savdo zonasini yaratish bo‘yicha hamkorlikda ishlar olib borilmoqda. O‘zbekiston va Turkmaniston ham ko‘p tomonlama transport-logistika yo‘laklarini rivojlantirish va kengaytirishdan manfaatdor ekanini bildirmoqda.
Tomonlar ilmiy va ekspert almashinuvini kengaytirish maqsadida o‘zbekistonlik, turkmanistonlik va xalqaro tadqiqotchilarni jalb etgan holda qator konferensiyalar va “davra suhbatlari” o‘tkazishga kelishib oldilar.

О встрече с Послом Туркменистана Ш. Мередовым
Директор Международного института Центральной Азии Ж. Вахабов провёл встречу с послом Туркменистана в Узбекистане Ш.Мередовым.
В ходе беседы обсуждены актуальные вопросы дальнейшего развития узбекско-туркменских отношений дружбы, добрососедства и углублённого стратегического партнёрства. Рассмотрен также ход реализации ранее достигнутых договорённостей, в том числе в рамках взаимодействия экспертно-аналитических кругов двух стран.
Отмечалось, что узбекско-туркменское сотрудничество имеет прочный фундамент, основанный на общей истории, схожести культур и этнической близости. Постепенно наращиваются объёмы торговли между двумя странами. За 11 месяцев 2023 года товарооборот составил 970,1 млн долларов. В столицах – городах Ташкенте и Ашхабаде открыты торговые дома, ведётся совместная работа по созданию приграничной торговой зоны «Шават-Дашогуз». Узбекистан и Туркменистан также выражают заинтересованность в развитии и расширении многосторонних транспортно-логистических коридоров.
Стороны договорились о проведении ряда конференций и «круглых столов», с привлечением узбекских, туркменских и международных исследователей для активизации научно-экспертных обменов.