Ashxobodga tashrif doirasida MOXI delegatsiyasi Turkmaniston Tashqi ishlar vazirligi huzuridagi Xalqaro munosabatlar instituti rektori Gulshat Yusupova bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuv davomida O‘zbekiston va Turkmaniston o‘rtasidagi ilmiy-tadqiqot hamda ta’lim sohalarida erishilgan natijalar va hamkorlikni yanada kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi.
MOXI direktori J. Vaxabov Turkmaniston tomonidan amalga oshirilayotgan tinchlik, ishonch va yaxshi qo‘shnichilikni mustahkamlashga qaratilgan izchil va muvozanatli tashqi siyosatni yuksak baholadi, shuningdek mamlakatning ta’lim va ilmiy-tadqiqot sohalarida xalqaro hamkorlikni rivojlantirishga qo‘shayotgan hissasini alohida qayd etdi.
Institut rektori G. Yusupova MOXI delegatsiyasining tashrifi institutlararo hamkorlikni rivojlantirish yo‘lida muhim qadam bo’lib, ilm-fan va ta’lim sohasida qo‘shma tashabbuslarni amalga oshirish hamda hamkorlikni yanada kengaytirish uchun yangi imkoniyatlar yaratganligini ta’kidladi.
G.Yusupova O‘zbekiston va Turkmaniston o‘rtasida ta’lim sohasidagi aloqalarni rivojlantirishda katta salohiyat mavjudligini qayd etib, ilmiy almashinuvlarni kengaytirish, qo‘shma diplom dasturlarini amalga oshirish va O‘zbekiston oliy o‘quv yurtlari bilan birgalikda ilmiy loyihalarni tashkil etishga qiziqish bildirdi.
Uchrashuv yakunida tomonlar hamkorlikni yanada mustahkamlash, shuningdek, qo‘shma loyihalar va tashabbuslarni samarali amalga oshirish borasida o‘zaro ishonch bildirdilar.

В Институте международных отношений Туркменистана обсудили перспективы межвузовского сотрудничества
В рамках программы пребывания в Ашхабаде делегация МИЦА провела встречу с ректором Института международных отношений Министерства иностранных дел Туркменистана (ИМО МИД) Гульшат Юсуповой.
Стороны обсудили достигнутые результаты и перспективы дальнейшего расширения сотрудничества между Узбекистаном и Туркменистаном в научно-исследовательской и образовательной сферах.
Директор МИЦА Ж. Вахабов дал высокую оценку последовательной и взвешенной внешней политике, проводимой Туркменистаном, направленной на укрепление мира, доверия и добрососедства, а также отметил активную роль страны в развитии международного сотрудничества в образовательной и академической сферах.
Ректор ИМО МИД Г. Юсупова подчеркнула, что визит делегации МИЦА стал важным шагом в развитии межинституционального взаимодействия, создав новые перспективы для расширения партнерства и реализации совместных идей в сфере науки и образования.
Г. Юсупова отметила наличие значительного потенциала в развитии образовательных связей между Узбекистаном и Туркменистаном, выразив заинтересованность в расширении академических обменов, реализации программ двойных дипломов и организации совместных научных проектов с вузами Узбекистана.
По итогам встреч стороны выразили обоюдную приверженность дальнейшему укреплению сотрудничества, а также готовность к активной реализации совместных проектов и инициатив.