Mazkur tadbir O‘zbekistonning Yevropa Ittifoqidagi Doimiy vakolatxonasi tomonidan tashkil etilib, unda Yevropa Kengashi, Yevropa Komissiyasi, Yevropa Tashqi harakat xizmati hamda Yevropa Investitsiya banki vakillari ishtirok etdi.
O‘zbekiston delegatsiyasi tarkibida Markaziy Osiyo Xalqaro Instituti direktori Javlon Vahabov hamda O‘zbekistonning Belgiya, Fransiya, Germaniya va Italiyadagi diplomatik missiyalari rahbarlari qatnashdi.
Davra suhbati mintaqalararo hamkorlikni mustahkamlash masalalarini muhokama qilish uchun muhim platforma bo‘ldi. Uchrashuv davomida siyosat va xavfsizlik, savdo va investitsiyalar, energetika, sanoat hamda ta’lim sohalaridagi hamkorlik muhokama qilindi.
Siyosat va xavfsizlik yo‘nalishida tomonlar muloqotni chuqurlashtirish, terrorizm va transmilliy tahdidlarga qarshi kurashda hamkorlikni kengaytirish, kiberxavfsizlikni mustahkamlash hamda migratsiya siyosati va chegara muhofazasi bo‘yicha hamkorlikni rivojlantirishga intilishini ta’kidladilar.
Savdo-iqtisodiy hamkorlik masalalarini muhokama qilish jarayonida ishtirokchilar GSP+ mexanizmining O‘zbekiston mahsulotlarini Yevropa bozoriga eksport qilish hajmini oshirishdagi ahamiyatini qayd etdilar. Bundan tashqari, Yevropa Ittifoqining Global Gateway tashabbusi muhokama qilinib, uning infratuzilma va transportni rivojlantirish, xususan, Trans-Kaspiy transport yo‘lagini qo‘llab-quvvatlash orqali Markaziy Osiyo va Yevropa o‘rtasidagi savdo va investitsiya imkoniyatlarini kengaytirishga xizmat qilishi ta’kidlandi.
Yevropa Ittifoqi va O‘zbekiston rasmiylari xomashyo sohasidagi hamkorlik muhimligini ham qayd etib, avval imzolangan bitimlar doirasida amalga oshirilgan muvaffaqiyatli ishlarni ta’kidladilar. Ayniqsa, tanqidiy ahamiyatga ega minerallarni o‘rganish va transport infratuzilmasini rivojlantirish bo‘yicha qo‘shma tadqiqotlarga e’tibor qaratildi. Bu tashabbuslar Markaziy Osiyoga nafaqat resurslarni eksport qilish, balki yuqori qo‘shilgan qiymatga ega mahsulotlar ishlab chiqarishni rivojlantirish imkoniyatini ham yaratadi.
Umuman olganda, davra suhbati 3–4 aprel kunlari Samarqandda bo‘lib o‘tishi rejalashtirilgan Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi sammiti oldidan muhim voqea bo‘ldi. Tadbir O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi yuqori darajadagi hamkorlikni yana bir bor tasdiqlab, tomonlarning sheriklikni yanada kengaytirishga bo‘lgan o‘zaro manfaatini namoyish etdi.
Tomonlar Yevropa Ittifoqi va Markaziy Osiyo hamkorligining asosiy yo‘nalishlari bo‘yicha muloqotni davom ettirishga, jumladan, savdo-iqtisodiy aloqalarni kengaytirish, transport kommunikatsiyalarini rivojlantirish hamda xavfsizlik sohasidagi hamkorlikni kuchaytirish borasida muhokamalarni davom ettirishga kelishib oldilar.