Yevroosiyo milliy universitetida MOXI direktori O‘zbekistonlik talabalari bilan uchrashdi
Ostona shahridagi L.N. Gumilyov nomidagi Yevroosiyo milliy universitetiga (YMU) tashrifi doirasida Markaziy Osiyo Xalqaro instituti (MOXI) direktori Javlon Vahabov xalqaro munosabatlar fakultetida ikkinchi kursda o‘qiyotgan О‘zbekistonlik talabalari bilan uchrashdi.
Suhbat ochiq muloqot shaklida o‘tdi. Talabalar chet elda o‘qish bo‘yicha o‘z tajribalari bilan o‘rtoqlashdilar, yangi akademik va madaniy muhitga moslashish jarayonida yoshlar duch kelayotgan dolzarb masalalar haqida fikr almashdilar.
YMU tomonidan taqdim etilayotgan professional va shaxsiy ko‘nikmalarni rivojlantirish imkoniyatlari, jumladan, xalqaro ta’lim loyihalari va talabalar tashabbuslarida ishtirok etish imkonlari alohida ta’kidlandi.
Javlon Vahabov talabalarni yuqori motivatsiyasi va faolligi uchun e’tirof etdi hamda xalqaro tajriba orttirish mintaqaviy hamkorlikni rivojlantira oladigan yangi avlod mutaxassislarini tayyorlashda muhim ahamiyatga ega ekanini ta’kidladi. Shuningdek, MOXI instituti yosh vatandoshlarning ta’lim va kasbiy maqsadlarini qo‘llab-quvvatlashga, shuningdek, talabalarning Markaziy Osiyo taraqqiyotiga oid ilmiy va ekspert loyihalariga integratsiyasini rag‘batlantirishga tayyor ekanini bildirdi.
Uchrashuv yakunida Javlon Vahabov talabalarga o‘qish va kasbiy rivojda muvaffaqiyat tiladi hamda bunday uchrashuvlar O‘zbekiston va Qozog‘iston yoshlari o‘rtasida yagona ta’lim makonini mustahkamlash va do‘stona aloqalarni rivojlantirishga xizmat qilishini ta’kidladi.