Cho‘n –Oloyda Pomir hududidagi qirg‘izlar uchun 400 ta yangi uy-joylar qurib beriladi
Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti S.Japarov tashabbusi bilan O‘sh viloyatining Cho‘n-Olay tumanida pomir qirg‘izlari uchun 400 ta uy-joy qurilishi yo‘lga qo‘yiladi.
Qurilish ishlari shu yilning may oyida boshlanishi ko‘zda tutilgan. Barcha uylar issiqlik, elektr energiyasi va farovon turmush sharoiti uchun zarur barcha qulayliklar bilan ta’minlanadi.
Mamlakat rahbariyati Afg‘oniston Islom Respublikasining Kichik va Buyuk Pomir hududlarida yashovchi qirg‘izlarni to‘liq ko‘chirish uchun zarur chora-tadbirlarni amalga oshirmoqda. Ushbu maqsadlar yo‘lida mamlakat yetarli kuch va salohiyatga ega.

В Чон-Алайском районе планируется строительство 400 домов для памирских кыргызов
По инициативе Президента Кыргызской Республикии С. Жапарова в Чон-Алайском районе Ошской области в ближайшее время начнётся строительство 400 домов для памирских кыргызов.
Строительные работы планируется начать в мае т.г. Все дома будут обеспечены теплом, электричеством, и другим необходимым для комфортного проживания.
Руководством страны принимаются все необходимые меры для полного переселения всех этнических кыргызов из территорий Малого и Большого Памира Исламской Республики Афганистан - на эти цели сил и средств у государства достаточно.