Janubiy Koreya va O'zbekiston: Innovatsion Ipak yo'liga yo'l
Janubiy Koreya prezidenti Yun Suk yeol O'zbekistonga tashrifi oldidan bergan intervyusida uni mintaqadagi "asosiy hamkor" deb atadi va 21-asrning innovatsion Ipak yo'li qurilishiga umid bildirdi.
Markaziy Osiyodagi asosiy hamkorlik
Prezident Yun Janubiy Koreya va O'zbekiston o'rtasidagi tarixiy va madaniy aloqalarning mushtarakligini ta'kidlab, ularning "asosiy sheriklar va qardosh davlatlar" maqomini ta'kidladi."U Janubiy Koreyaning maxsus strategik sherik sifatida yaqin hamkorlik qilish majburiyatini tasdiqladi.
Strategik va iqtisodiy hamkorlik
1992 yilda diplomatik munosabatlar o'rnatilganidan beri Janubiy Koreya va O'zbekiston o'zaro aloqalarni chuqurlashtirdi va 2,46 yilda rekord darajadagi ikki tomonlama savdo hajmi 2022 milliard dollarni tashkil etdi. Ularning sherikligi 2019 yilda maxsus strategik darajaga ko'tarildi.
K ipak yo'li tashabbusi
Tashrif oldidan prezident Yun mintaqaviy farovonlik uchun umumiy taraqqiyot, birlik va innovatsiyalarni rivojlantirishga qaratilgan "Koreya-Markaziy Osiyo hamkorlik tashabbusi K ipak yo'li (R. O. A. D)" ni e'lon qildi.
Innovatsion Ipak Yo'li
Janubiy Koreya Markaziy Osiyoda yuqori texnologiyali markaz yaratish, ilmiy va texnologik yutuqlarga erishish uchun O'zbekiston bilan hamkorlik qilishni maqsad qilgan. Bunga AKT, AI yarimo'tkazgichlari va raqamli ta'lim sohasidagi hamkorlik kiradi.
O'zbekistondagi koreys diasporasi
O'zbekistondagi 172 000 kishilik koreys diasporasi madaniyatlarni ko'paytirish va ikki tomonlama munosabatlarni rivojlantirishda muhim rol o'ynaydi. Ularning mavjudligi chuqur ildiz otgan aloqalar va hamkorlikning kelajakdagi imkoniyatlarini ta'kidlaydi.
Prezident Yunning tashrifi Janubiy Koreya va O'zbekiston o'rtasidagi do'stlik va hamkorlikni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.