Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston temir yo‘li qurilishi ochilish marosimida O‘zbekiston Prezidenti murojaati
27-dekabr kuni Jalolobod shahrida O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev marosim ishtirokchilariga murojaat qilib, Xitoy, Qirg‘iziston va O‘zbekistonni bog‘lovchi temir yo‘l qurilishi boshlanganining ahamiyatini alohida ta’kidladi.
• Ko‘p yillik tarixga ega strategik loyiha
Prezident ushbu voqeani tarixiy deb atab, loyiha amalga oshirilishi uchun uch davlat deyarli 30 yil davomida intilganini qayd etdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, ushbu temir yo‘l Markaziy Osiyoni Xitoy bilan eng qisqa quruqlik yo‘li orqali bog‘laydigan muhim xalqaro transport arteriyasiga aylanadi.
• Infratuzilma yutuqlari
"Loyiha zamonaviy infratuzilma yaratishni nazarda tutadi: 20 ta stansiya, 42 ta ko‘prik, 25 ta tunnel, shuningdek, logistika markazlari va omborxonalardan iborat," dedi Shavkat Mirziyoyev. U, shuningdek, temir yo‘l qurilishida ilg‘or muhandislik va raqamli yechimlardan foydalanilishini, yuqori ekologik standartlarga rioya qilinishini alohida ta’kidladi.
• Iqtisodiy foydalar va yangi imkoniyatlar
Prezident loyiha taqdim etadigan iqtisodiy istiqbollarni e’tiborga havola etdi:
• Yiliga 15 million tonnagacha yuk tashish quvvati;
• Xitoydan Yevropaga yuk yetkazib berish muddatini bir hafta qisqartirish;
• Transport xarajatlarini kamaytirish va mintaqaning tranzit salohiyatini kengaytirish.
Uning so‘zlariga ko‘ra, ushbu temir yo‘l savdo rivojlanishiga, investitsiyalarni jalb etishga va o‘n minglab yangi ish o‘rinlarini yaratishga kuchli turtki beradi.
• Xalqaro hamkorlik
Shavkat Mirziyoyev loyiha rivojlanishiga qo‘shgan shaxsiy hissalari uchun Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin va Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarovga minnatdorchilik bildirdi. U ushbu temir yo‘l “Bir makon, bir yo‘l” tashabbusining maqsadlariga to‘liq mos kelishini va butun dunyo davlatlarini barqaror rivojlanish yo‘lida birlashtirishini qayd etdi.
Prezident temir yo‘lning madaniy va gumanitar ahamiyatiga ham to‘xtalib, bu loyiha xalqlarni yanada yaqinlashtirishini, sheriklikni mustahkamlashini va o‘zaro anglashuvni rivojlantirishini ta’kidladi.
• Kelajak sari intilish
Yakunda Shavkat Mirziyoyev muhandislar va quruvchilarga, o‘z mashaqqatli mehnati bilan mintaqaning kelajagini shakllantirayotgan barcha ishtirokchilarga o‘z tilaklarini izhor etdi. “Ushbu loyiha bizning do‘stligimiz, sherikligimiz va taraqqiyotimizning timsoliga aylanadi,” dedi Prezident.
Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston temir yo‘li oddiy transport loyihasidan ko‘ra ko‘proqdir — bu mintaqaning iqtisodiy manzarasini o‘zgartirish va barqaror rivojlanishni ta’minlash uchun muhim strategik tashabbusdir.