O‘zbekistonda Mahmudxo‘ja Behbudiyning 150 yilligi nishonlanadi
2025-yilda O‘zbekistonda, Turkiston jadidchilik harakatining asoschisi, mashhur yozuvchi, jamoat arbobi, nashrchi va pedagog Mahmudxo‘ja Behbudiyning 150 yilligini nishonlanadi. Ushbu bayram tadbirlari haqida qarorni prezident Shavkat Mirziyoyev imzoladi.
Mahmudxo‘ja Behbudi XX asrning boshlarida, O‘zbekiston tarixida murakkab bir davrda, o‘zining ilm-fan, ta’lim, adabiyot va madaniyatga qo‘shgan beqiyos hissasi bilan ajralib turadi. U Turkistonda zamonaviy maktablar tashkil qilish, o‘quv qo‘llanmalarini tayyorlash, teatrlar va nashriyotlar ochish ishlariga boshchilik qilgan. Shuningdek, u o‘zining 200 dan ortiq maqolalarini va bir qator adabiy asarlar muallifi.
Behbudining Samarqand gazetasi va Oyna jurnalini tashkil etishi, shuningdek, 1914 yilda uning Padarqush dramasi sahnalashtirilishi, O‘zbekistonda zamonaviy teatr san’ati rivojlanishiga asos bo‘lgan.
Tadbirlarni tashkil etish bo‘yicha boshqaruv komiteti tuzilib, uning rahbari sifatida Bosh vazir Abdulla Aripov belgilandi. Yubiley doirasida Mahmudxo‘ja Behbudiyning tanlangan asarlari to‘plami nashr etiladi, hujjatli filmlar va teatr spektakllari namoyish etiladi. Shuningdek, Samarqand davlat universitetida Mahmudxo‘ja Behbudi va jadidchilik harakati merosiga bag‘ishlangan xalqaro konferensiya o‘tkaziladi.
O‘zbekiston San’at akademiyasining Markaziy ko‘rgazma zalida Mahmudxo‘ja Behbudiyning hayoti va faoliyatiga oid san’at asarlarini ko‘rsatish uchun ko‘rgazma tashkil etiladi. Samarqanddagi Mahmudxo‘ja Behbudiyning uy-muzeyi hududi obodonlashtiriladi va uning ekspozitsiyasi boyitiladi. Shuningdek, Qarshida Mahmudxo‘ja Behbudiyning nomi bilan ko‘chaga esdalik taxtasi o‘rnatiladi.
Bu bayram tadbirlari Mahmudxo‘ja Behbudiyning yurtimiz madaniyati va jamiyatiga qo‘shgan ulkan hissa va uning merosini yanada kengroq tanitish maqsadida tashkil etilmoqda. Bu yirik tadbirlar, shuningdek, O‘zbekistonda ilm-fan, ta’lim va madaniyat sohalarini yanada rivojlantirishga turtki beradi.

В Узбекистане отметят 150-летие Махмудходжи Бехбуди
В 2025 году Узбекистан отметит 150-летие со дня рождения Махмудходжи Бехбуди — основателя джадидского движения в Туркестане, известного писателя, общественного деятеля и педагога. Постановление о проведении юбилейных мероприятий подписал президент Шавкат Мирзиёев.
Махмудходжа Бехбуди сыграл ключевую роль в развитии образования, науки, литературы и культуры начала XX века, оказав значительное влияние на модернизацию общества в Туркестане. Он стал одним из первых в регионе, кто возглавил организацию современных школ, открыл театры, издательства и начал выпуск учебников. В своей публицистической деятельности Бехбуди написал более двухсот статей и создал ряд произведений, включая пьесу «Падаркуш», положившую начало театральному искусству в стране. Его деятельность значительно способствовала просвещению и национальному самосознанию народа.
Постановлением также создан организационный комитет, возглавляемый премьер-министром Абдуллой Ариповым. В рамках празднования юбилея запланированы публикации сборника избранных произведений писателя, создание документальных фильмов и спектаклей, а также проведение международной конференции в Самарканде, посвящённой его наследию.
Кроме того, в Центральном выставочном зале Академии художеств откроется выставка, посвящённая жизни и творчеству Бехбуди. Также в Самарканде благоустроят дом-музей писателя, а в Карши одной из улиц будет присвоено его имя.
Юбилейные события станут важным вкладом в сохранение и популяризацию наследия Махмудходжи Бехбуди, чья деятельность продолжает вдохновлять на развитие науки, образования и культуры в Узбекистане.