Mahmudxo‘ja Behbudi XX asrning boshlarida, O‘zbekiston tarixida murakkab bir davrda, o‘zining ilm-fan, ta’lim, adabiyot va madaniyatga qo‘shgan beqiyos hissasi bilan ajralib turadi. U Turkistonda zamonaviy maktablar tashkil qilish, o‘quv qo‘llanmalarini tayyorlash, teatrlar va nashriyotlar ochish ishlariga boshchilik qilgan. Shuningdek, u o‘zining 200 dan ortiq maqolalarini va bir qator adabiy asarlar muallifi.
Behbudining Samarqand gazetasi va Oyna jurnalini tashkil etishi, shuningdek, 1914 yilda uning Padarqush dramasi sahnalashtirilishi, O‘zbekistonda zamonaviy teatr san’ati rivojlanishiga asos bo‘lgan.
Tadbirlarni tashkil etish bo‘yicha boshqaruv komiteti tuzilib, uning rahbari sifatida Bosh vazir Abdulla Aripov belgilandi. Yubiley doirasida Mahmudxo‘ja Behbudiyning tanlangan asarlari to‘plami nashr etiladi, hujjatli filmlar va teatr spektakllari namoyish etiladi. Shuningdek, Samarqand davlat universitetida Mahmudxo‘ja Behbudi va jadidchilik harakati merosiga bag‘ishlangan xalqaro konferensiya o‘tkaziladi.
O‘zbekiston San’at akademiyasining Markaziy ko‘rgazma zalida Mahmudxo‘ja Behbudiyning hayoti va faoliyatiga oid san’at asarlarini ko‘rsatish uchun ko‘rgazma tashkil etiladi. Samarqanddagi Mahmudxo‘ja Behbudiyning uy-muzeyi hududi obodonlashtiriladi va uning ekspozitsiyasi boyitiladi. Shuningdek, Qarshida Mahmudxo‘ja Behbudiyning nomi bilan ko‘chaga esdalik taxtasi o‘rnatiladi.
Bu bayram tadbirlari Mahmudxo‘ja Behbudiyning yurtimiz madaniyati va jamiyatiga qo‘shgan ulkan hissa va uning merosini yanada kengroq tanitish maqsadida tashkil etilmoqda. Bu yirik tadbirlar, shuningdek, O‘zbekistonda ilm-fan, ta’lim va madaniyat sohalarini yanada rivojlantirishga turtki beradi.