O‘zbekistonning JSTga a'zo bo‘lish yo‘lida amalga oshirgan asosiy qadamlar
O‘zbekiston 1994 yilda JSTga a'zo bo‘lish uchun ariza topshirdi, lekin faollik faqat so‘nggi yillarda boshlandi, ayniqsa 2018 yilda jarayonni tezlashtirish to‘g‘risida qaror qabul qilinganidan so‘ng.
???? Asosiy bosqichlardan biri JSTning ishchi guruhini tuzish jarayoni bo‘ldi, u mamlakatning xalqaro standartlarga mosligini baholaydi.
???? O‘zbekiston JSTga a'zo bo‘lgan turli davlatlar bilan ikki tomonlama muzokaralar olib bormoqda, ularda tariflar, kvotalar va boshqa savdo shartlari muhokama qilinmoqda. O‘zbekiston allaqachon 23 ta davlat bilan a'zo bo‘lish bo‘yicha muzokaralarni yakunladi, ularning orasida AQSH, Xitoy, Yaponiya, Frantsiya, Italiya, Argentina, Braziliya, Filippinlar, Tailand va boshqa mamlakatlar mavjud.
???? 2024 yilda biznes muhitini yaxshilashga qaratilgan 20 ta yangi qonun qabul qilindi, bu a'zo bo‘lish jarayonining muhim qismini tashkil etadi, shuningdek, JSTning standartlariga mos 30 dan ortiq normativ hujjat qabul qilindi, jumladan, to‘qqizta yangi qonun, 6 ta Prezident farmoni va 12 ta Vazirlar Mahkamasining qarori.
???? O‘zbekistonning JSTga a'zo bo‘lishi 2026 yilda Kamerunda bo‘lib o‘tadigan 14-ministrlik uchrashuviga qadar amalga oshirilishi rejalashtirilgan. Ushbu voqea O‘zbekiston iqtisodiyoti uchun muhim burilish nuqtasiga aylanishi va xalqaro savdo hamda hamkorlik uchun yangi imkoniyatlar yaratishi kutilmoqda.
???? A'zo bo‘lishdan so‘ng O‘zbekistonga o'tish davri beriladi, shu davrda mamlakat iqtisodiyoti JSTning xalqaro standartlari va me'yorlariga moslashtiriladi.

Основные шаги Узбекистана предпринятые для членства в ВТО
Узбекистан подал заявку на вступление в ВТО в 1994 году, но активные шаги начались только в последние годы, особенно после решения ускорить процесс в 2018 году.
???? Ключевым этапом стал процесс создания рабочей группы ВТО, которая оценивает готовность страны к международным стандартам.
???? Узбекистан проводит двусторонние переговоры с различными странами-членами ВТО, касающиеся тарифов, квот и других торговых условий. Узбекистан уже завершил переговоры с 23 странами по вступлению, среди которых США, Китай, Япония, Франция, Италия, Аргентина, Бразилия Филиппины, Таиланд и другие.
???? В 2024 году были приняты 20 новых законов, которые обеспечивают улучшение условий для ведения бизнеса, что является важной частью процесса вступления, а также более 30 нормативных актов, соответствующих стандартам ВТО, включая девять новых законов, 6 указов президента и 12 постановлений Кабинета Министров. .
???? Вступление Узбекистана в ВТО предполагается до 14-й Министерской встречи, которая пройдет в 2026 году в Камеруне. Ожидается, что это событие станет значимой вехой для экономики Узбекистана и откроет новые возможности для международной торговли и сотрудничества.
????После присоединения Узбекистану будет предоставлен переходный период, в течение которого страна адаптирует свою экономику к международным стандартам и нормам ВТО.