O'zbekiston Prezidenti Kuvaytga rasmiy tashrif buyuradi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Kuvayt amiri Shayx Mishal al-Ahmad as-Sabohning taklifiga binoan 17-18-fevral kunlari rasmiy tashrif bilan ushbu mamlakatda bo‘ladi. Tashrif yakunida ikki tomonlama hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan qator yangi shartnoma va hujjatlar imzolanishi kutilmoqda.
Tashrif doirasida Prezident Mirziyoyev Quvayt rahbariyati, hukumat vakillari, Quvaytning yirik kompaniyalari va moliya institutlari rahbarlari bilan muzokaralar o‘tkazadi. Muhokama qilinadigan mavzular savdo, sarmoya, moliya, yashil energiya, sanoat, qishloq xoʻjaligi, transport, logistika, infratuzilma va sogʻliqni saqlashni oʻz ichiga oladi.
Bundan tashqari, tomonlar xalqaro siyosiy masalalar va turli sohalardagi aloqalarni mustahkamlashga qaratilgan mintaqaviy hamkorlikni muhokama qiladi. Ushbu tashrif munosabatlarni rivojlantirishni, jumladan, o‘tgan yilning noyabr oyida Toshkentda bo‘lib o‘tgan Savdo-iqtisodiy va ilmiy-texnikaviy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiya yig‘ilishining birinchi raundini davom ettirmoqda.
Ushbu sa'y-harakatlar natijasida bitimlar to'plami, jumladan, savdo tartib-qoidalarini soddalashtiradigan va iqtisodiy hamkorlikni mustahkamlovchi imtiyozli savdo bitimi tuzilishi mumkin bo'lishi kutilmoqda.

Президент Узбекистана посетит Кувейт с официальным визитом
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев с 17 по 18 февраля посетит Кувейт с официальным визитом по приглашению эмира страны Шейха Мишааля аль-Ахмада аль-Сабаха. Ожидается, что визит приведет к подписанию ряда новых соглашений и документов, направленных на укрепление двустороннего сотрудничества.
В ходе визита президент Мирзиёев проведет переговоры с руководством Кувейта, правительственными чиновниками и руководителями крупных кувейтских компаний и финансовых институтов. Темами обсуждения станут торговля, инвестиции, финансы, зелёная энергетика, промышленность, сельское хозяйство, транспорт, логистика, инфраструктура и здравоохранение.
Кроме того, стороны затронут международные политические вопросы и вопросы регионального сотрудничества, направленные на укрепление связей в различных сферах. Этот визит продолжает развитие отношений, в том числе первый раунд заседания межправительственной комиссии по торгово-экономическому и научно-техническому сотрудничеству, который состоялся в Ташкенте в ноябре прошлого года.
В результате этих усилий ожидается подписание пакета соглашений, включая возможное заключение соглашения о преференциальной торговле, которое упростит торговые процедуры и усилит экономическое взаимодействие.