O‘zbekiston Italiya bilan hamkorlikning yangi formatidagi ustuvor yo‘nalishlarini belgiladi
30-may kuni Ostona shahrida bo‘lib o‘tgan Markaziy Osiyo – Italiya birinchi sammitida O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev mintaqalararo hamkorlik istiqbollari bo‘yicha keng qamrovli qarashlarini taqdim etdi.
✅ O‘zbekiston maxsus xizmatlar o‘rtasida axborot almashinuvi bo‘yicha barqaror mexanizmlarni yaratishni taklif qildi, bu orqali terrorizm, ekstremizm, radikalizm, giyohvand moddalar kontrabandasi va noqonuniy migratsiyaga qarshi birgalikda kurash olib boriladi.
✅ Italiyaning diplomatik sa’y-harakatlari — xususan, Ukraina bo‘yicha to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralarni boshlashga qaratilgan tashabbuslari, shuningdek, Yaqin Sharq va Afg‘oniston masalalariga qaratilgan e’tibori qo‘llab-quvvatlandi.
✅ Iqtisodiy sohada O‘zbekiston “Markaziy Osiyo – Italiya” Biznes klubini tashkil etish va sanoat hamda texnologik kooperatsiya bo‘yicha ko‘p tomonlama Dastur qabul qilishni taklif qildi. Asosiy e’tibor — texnologiyalar transferi, xomashyoni chuqur qayta ishlash, ishlab chiqarishni mahalliylashtirish, qo‘shma loyihalar hamda italyan brendlari ishtirokida dizayn markazlarini yaratishga qaratiladi.
✅ Yevropa operatori boshqaruvida Toshkent viloyatida sanoat parki ishga tushirilishi e’lon qilindi, bu borada Italiyadagi SACE va SIMEST agentliklarini jalb qilish masalasi ko‘rib chiqiladi.
✅ Dekarbonizatsiya platformasini yaratish va yashil energetika sohasida hamkorlikni kengaytirish taklif etildi: energiya auditi, vodorod texnologiyalari, Yevropa Ittifoqiga qayta tiklanuvchi energiya eksporti, suv infratuzilmasini modernizatsiya qilish.
✅ Gumanitar sohada “Markaziy Osiyo – Italiya” ilmiy-ta’lim konsorsiumini tashkil etish tashabbusi ilgari surildi. Mazkur tashabbus muhandislik, biotexnologiya, dizayn va barqaror rivojlanish sohalarida talabalar almashinuvi va qo‘shma tadqiqotlarni yo‘lga qo‘yishni ko‘zda tutadi.
✅ 2026-yilda Xiva shahrida kreativ iqtisodiyot bo‘yicha Yoshlar forumini o‘tkazish va turizm sohasida sheriklik aloqalarini yo‘lga qo‘yish uchun turistik alyans tuzish taklif qilindi.

Узбекистан обозначил приоритеты в новом формате сотрудничества с Италией
На первом саммите «Центральная Азия – Италия», прошедшем 30 мая в Астане, Президент Шавкат Мирзиёев представил многоплановое видение перспектив взаимодействия между регионами.
✅ Узбекистан предлагает создать устойчивые механизмы обмена информацией между спецслужбами для совместной борьбы с терроризмом, экстремизмом, радикализмом, наркотрафиком и незаконной миграцией.
✅ Приветствованы дипломатические усилия Италии по началу переговоров по Украине, а также внимание к ближневосточной повестке и вопросам Афганистана.
✅ В экономике предложено создать Деловой клуб «ЦА – Италия» и принять многостороннюю Программу индустриальной и технологической кооперации — с акцентом на трансфер технологий, глубокую переработку ресурсов, локализацию, совместное производство и создание дизайнерских центров с участием итальянских брендов.
✅ Объявлен запуск индустриального парка в Ташкентской области под управлением европейского оператора с возможным привлечением агентств SACE и SIMEST.
✅ Предложено создать платформу по декарбонизации и развивать партнёрство в сфере «зелёной» энергетики: энергоаудит, водородные технологии, экспорт возобновляемой энергии в ЕС, модернизация водной инфраструктуры.
✅ В гуманитарной сфере — инициатива создания научно-образовательного консорциума «ЦА – Италия» для обмена студентами и совместных исследований в сфере инженерии, биотехнологий, дизайна и устойчивого развития.
✅ Также предложено формировать туристический альянс и провести Молодёжный форум креативной экономики в Хиве в 2026 году.