O‘zbekiston Italiya bilan hamkorlikning yangi formatidagi ustuvor yo‘nalishlarini belgiladi
30-may kuni Ostona shahrida bo‘lib o‘tgan Markaziy Osiyo – Italiya birinchi sammitida O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev mintaqalararo hamkorlik istiqbollari bo‘yicha keng qamrovli qarashlarini taqdim etdi.
✅ O‘zbekiston maxsus xizmatlar o‘rtasida axborot almashinuvi bo‘yicha barqaror mexanizmlarni yaratishni taklif qildi, bu orqali terrorizm, ekstremizm, radikalizm, giyohvand moddalar kontrabandasi va noqonuniy migratsiyaga qarshi birgalikda kurash olib boriladi.
✅ Italiyaning diplomatik sa’y-harakatlari — xususan, Ukraina bo‘yicha to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralarni boshlashga qaratilgan tashabbuslari, shuningdek, Yaqin Sharq va Afg‘oniston masalalariga qaratilgan e’tibori qo‘llab-quvvatlandi.
✅ Iqtisodiy sohada O‘zbekiston “Markaziy Osiyo – Italiya” Biznes klubini tashkil etish va sanoat hamda texnologik kooperatsiya bo‘yicha ko‘p tomonlama Dastur qabul qilishni taklif qildi. Asosiy e’tibor — texnologiyalar transferi, xomashyoni chuqur qayta ishlash, ishlab chiqarishni mahalliylashtirish, qo‘shma loyihalar hamda italyan brendlari ishtirokida dizayn markazlarini yaratishga qaratiladi.
✅ Yevropa operatori boshqaruvida Toshkent viloyatida sanoat parki ishga tushirilishi e’lon qilindi, bu borada Italiyadagi SACE va SIMEST agentliklarini jalb qilish masalasi ko‘rib chiqiladi.
✅ Dekarbonizatsiya platformasini yaratish va yashil energetika sohasida hamkorlikni kengaytirish taklif etildi: energiya auditi, vodorod texnologiyalari, Yevropa Ittifoqiga qayta tiklanuvchi energiya eksporti, suv infratuzilmasini modernizatsiya qilish.
✅ Gumanitar sohada “Markaziy Osiyo – Italiya” ilmiy-ta’lim konsorsiumini tashkil etish tashabbusi ilgari surildi. Mazkur tashabbus muhandislik, biotexnologiya, dizayn va barqaror rivojlanish sohalarida talabalar almashinuvi va qo‘shma tadqiqotlarni yo‘lga qo‘yishni ko‘zda tutadi.
✅ 2026-yilda Xiva shahrida kreativ iqtisodiyot bo‘yicha Yoshlar forumini o‘tkazish va turizm sohasida sheriklik aloqalarini yo‘lga qo‘yish uchun turistik alyans tuzish taklif qilindi.