O‘zbekiston va Afg‘oniston energetika sohasida hamkorlikni kengaytirmoqda
2025-yil 17-avgust kuni Afg‘oniston energetika kompaniyasi Da Afghanistan Breshna Sherkat (DABS) va O‘zbekiston o‘rtasida to‘rt muhim loyiha bo‘yicha shartnomalar imzolandi.
Marosimda o‘zbek tomoni vakili sifatida “Uzenergosotish” birinchi o‘rinbosari Shoxruh Qarabayev ishtirok etdi. Loyihalar doirasida Surxon–Dashti-Alvon (500 kV, 1000 MVt) va Qobul–Shayx-Mesri (220 kV, 800 MVt) elektr uzatish liniyalari qurilishi, shuningdek, Argandi va Shayx-Mesri podstansiyalarini kengaytirish va barpo etish rejalashtirilgan.
O‘zbekiston mazkur loyihalarga 243 mln AQSh dollari miqdorida sarmoya kiritadi va ishlarni 1,5 yil ichida yakunlashni maqsad qilmoqda. Bu orqali Afg‘oniston O‘zbekistondan 800–1000 MVt elektr energiyasini import qila oladi.
Afg‘oniston vitse-premeri Mulla Abdul G‘ani Barodar va O‘zbekiston energetika vaziri Jurabek Mirzamahmudov uchrashuv chog‘ida energetika, qishloq xo‘jaligi, geologiya, sanoat, sog‘liqni saqlash va kasb-hunar o‘qitish sohalarida hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha fikr almashdilar.