O‘zbekiston va Afg‘oniston energetika sohasida hamkorlikni kengaytirmoqda
2025-yil 17-avgust kuni Afg‘oniston energetika kompaniyasi Da Afghanistan Breshna Sherkat (DABS) va O‘zbekiston o‘rtasida to‘rt muhim loyiha bo‘yicha shartnomalar imzolandi.
Marosimda o‘zbek tomoni vakili sifatida “Uzenergosotish” birinchi o‘rinbosari Shoxruh Qarabayev ishtirok etdi. Loyihalar doirasida Surxon–Dashti-Alvon (500 kV, 1000 MVt) va Qobul–Shayx-Mesri (220 kV, 800 MVt) elektr uzatish liniyalari qurilishi, shuningdek, Argandi va Shayx-Mesri podstansiyalarini kengaytirish va barpo etish rejalashtirilgan.
O‘zbekiston mazkur loyihalarga 243 mln AQSh dollari miqdorida sarmoya kiritadi va ishlarni 1,5 yil ichida yakunlashni maqsad qilmoqda. Bu orqali Afg‘oniston O‘zbekistondan 800–1000 MVt elektr energiyasini import qila oladi.
Afg‘oniston vitse-premeri Mulla Abdul G‘ani Barodar va O‘zbekiston energetika vaziri Jurabek Mirzamahmudov uchrashuv chog‘ida energetika, qishloq xo‘jaligi, geologiya, sanoat, sog‘liqni saqlash va kasb-hunar o‘qitish sohalarida hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha fikr almashdilar.

Узбекистан и Афганистан углубляют сотрудничество в сфере энергетики
17 августа 2025 года афганская энергокомпания Da Afghanistan Breshna Sherkat (DABS) и Узбекистан подписали контракты на четыре крупных проекта в области электроснабжения.
С узбекской стороны в церемонии принял участие первый заместитель главы «Узэнергосотиш» Шохрух Карабаев. В проекты входят строительство ЛЭП «Сурхон — Дашти-Альван» (500 кВ, 1000 МВт) и «Кабул — Шейх-Месри» (220 кВ, 800 МВт), а также расширение подстанции Арганди и возведение подстанции Шейх-Месри.
По данным афганской стороны, Узбекистан инвестирует $243 млн, работы планируется завершить за 1,5 года. Это позволит Афганистану импортировать до 1000 МВт узбекистанской электроэнергии.
Вице-премьер Афганистана по экономическим вопросам Мулла Абдул Гани Барадар и министр энергетики Узбекистана Журабек Мирзамахмудов обсудили перспективы сотрудничества не только в энергетике, но и в сферах сельского хозяйства, геологии, промышленности, здравоохранения и профессионального образования.