O‘zbekiston va Afg‘oniston energetika sohasida hamkorlikni kengaytirmoqda
2025-yil 17-avgust kuni Afg‘oniston energetika kompaniyasi Da Afghanistan Breshna Sherkat (DABS) va O‘zbekiston o‘rtasida to‘rt muhim loyiha bo‘yicha shartnomalar imzolandi.
Marosimda o‘zbek tomoni vakili sifatida “Uzenergosotish” birinchi o‘rinbosari Shoxruh Qarabayev ishtirok etdi. Loyihalar doirasida Surxon–Dashti-Alvon (500 kV, 1000 MVt) va Qobul–Shayx-Mesri (220 kV, 800 MVt) elektr uzatish liniyalari qurilishi, shuningdek, Argandi va Shayx-Mesri podstansiyalarini kengaytirish va barpo etish rejalashtirilgan.
O‘zbekiston mazkur loyihalarga 243 mln AQSh dollari miqdorida sarmoya kiritadi va ishlarni 1,5 yil ichida yakunlashni maqsad qilmoqda. Bu orqali Afg‘oniston O‘zbekistondan 800–1000 MVt elektr energiyasini import qila oladi.
Afg‘oniston vitse-premeri Mulla Abdul G‘ani Barodar va O‘zbekiston energetika vaziri Jurabek Mirzamahmudov uchrashuv chog‘ida energetika, qishloq xo‘jaligi, geologiya, sanoat, sog‘liqni saqlash va kasb-hunar o‘qitish sohalarida hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha fikr almashdilar.

Uzbekistan and Afghanistan Expand Cooperation in the Energy Sector
On August 17, 2025, Afghanistan’s energy company Da Afghanistan Breshna Sherkat (DABS) and Uzbekistan signed contracts for four major power supply projects.
Representing the Uzbek side at the signing ceremony was First Deputy Head of “Uzenergosotish” Shokhrukh Karabayev. The projects include the construction of the Surkhan–Dashti-Alvan (500 kV, 1000 MW) and Kabul–Sheikh-Mesri (220 kV, 800 MW) transmission lines, as well as the expansion of the Argandi substation and the construction of a new Sheikh-Mesri substation.
Uzbekistan will invest $243 million in these projects, which are expected to be completed within 1.5 years. As a result, Afghanistan will be able to import between 800 and 1000 MW of electricity from Uzbekistan.
During the meeting, Afghanistan’s Deputy Prime Minister for Economic Affairs, Mullah Abdul Ghani Baradar, and Uzbekistan’s Minister of Energy, Jurabek Mirzamakhmudov, also discussed expanding cooperation in agriculture, geology, industry, healthcare, and vocational training.