O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 23-sentyabr kuni BMT Bosh Assambleyasining 80-yubiley sessiyasida nutq so‘zladi.
Davlatimiz rahbari bir qator yangi global tashabbuslarni ilgari surdi.
✅ Zamonaviy xavf-xatarlarga qarshi samarali kurashish, rivojlanayotgan davlatlarning manfaatlarini himoya qilish maqsadida BMT Xavfsizlik Kengashining tarkibini kengaytirish;
✅ O‘zbekistonda Butunjahon professional ta’lim sammitini o‘tkazish;
✅ Osiyo xotin-qizlar forumini doimiy platformaga aylantirib, muntazam o‘tkazib borish;
✅ EKOSOS va YUNKTAD shafeligida Markaziy Osiyo davlatlarining iqtisodiy taraqqiyoti masalalariga bag‘ishlangan xalqaro forum o‘tkazish;
✅ YUNIDO bilan Markaziy Osiyoda sanoatda “yashil” texnologiyalar mintaqaviy xabini tashkil etish;
✅ Markaziy Osiyoda suv resurslaridan oqilona foydalanish bo‘yicha dasturlarni qabul qilish;
✅ BMT Bosh Assambleyasining Markaziy Osiyo mamlakatlarining mintaqaviy sheriklik va iqtisodiy integratsiyani chuqurlashtirish to‘g‘risidagi rezolyutsiyasini tasdiqlash;
✅ Afg‘oniston orqali o‘tuvchi xalqaro transport va energetika koridorlarini rivojlantirishga ko‘maklashish haqida BMT Bosh Assambleyasining rezolyutsiyasini qabul qilish;
✅ G‘azo sektorida harbiy harakatlarni to‘xtatish va BMT rezolyutsiyalariga muvofiq “ikki xalq uchun – ikki davlat” tamoyilini amalga oshirish;
✅ BMT Terrorizmga qarshi kurash boshqarmasining mintaqaviy ofisini O‘zbekistonda ochish;
✅ “Barqaror rivojlanish maqsadlari uchun o‘zaro transport bog‘liqligini mustahkamlash” global mexanizmini joriy etish;
✅ Iqlim o‘zgarishi oqibatlarini yumshatish va Orol dengizi ekotizimini tiklash bo‘yicha hamkorlikni kengaytirish;
✅ O‘zbekistonda suvni tejash bo‘yicha butunjahon forumini o‘tkazish;
✅ Gumanitar sohada beg‘araz hamkorlikka qaratilgan Xalqaro hamkorlik mexanizmi yaratish;
✅ “Jahon yoshlarining tinchlik sari harakati”ni ta’sis etish va uning qarorgohini O‘zbekistonda joylashtirish

On September 23 of this year, the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, delivered a speech at the 80th anniversary session of the United Nations General Assembly.
The Head of State of Uzbekistan put forward a number of new global initiatives.
Key points of his address included:
✅ Expanding the membership of the UN Security Council to effectively address current challenges and threats, and protect the interests of developing countries;
✅ Hosting a World Summit on Professional Education in Uzbekistan;
✅ Establishing the Asian Women’s Forum as a permanent platform;
✅ Holding an international forum under the auspices of ECOSOC and UNCTAD dedicated to the economic development of Central Asian states;
✅ Establishing a regional hub for “green” technologies in industry jointly with UNIDO in Central Asia;
✅ Adopting regional programs for the rational use of water resources in Central Asia;
✅ Affirming a UN General Assembly resolution on deepening regional partnership and economic integration among Central Asian countries;
✅ Adopting a UN General Assembly resolution to promote the development of international transport and energy corridors passing through the territory of Afghanistan;
✅ Ending military hostilities in the Gaza Strip and ensuring the implementation of the “two states for two peoples” principle in accordance with UN resolutions;
✅ Establishing a regional office of the UN Counter-Terrorism Office in Uzbekistan;
✅ Introducing a global mechanism on “Strengthening transport connectivity to achieve Sustainable Development Goals”.
✅ Expanding cooperation to mitigate the consequences of climate change and to restore the Aral Sea ecosystem;