O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 23-sentyabr kuni BMT Bosh Assambleyasining 80-yubiley sessiyasida nutq so‘zladi.
Davlatimiz rahbari bir qator yangi global tashabbuslarni ilgari surdi.
✅ Zamonaviy xavf-xatarlarga qarshi samarali kurashish, rivojlanayotgan davlatlarning manfaatlarini himoya qilish maqsadida BMT Xavfsizlik Kengashining tarkibini kengaytirish;
✅ O‘zbekistonda Butunjahon professional ta’lim sammitini o‘tkazish;
✅ Osiyo xotin-qizlar forumini doimiy platformaga aylantirib, muntazam o‘tkazib borish;
✅ EKOSOS va YUNKTAD shafeligida Markaziy Osiyo davlatlarining iqtisodiy taraqqiyoti masalalariga bag‘ishlangan xalqaro forum o‘tkazish;
✅ YUNIDO bilan Markaziy Osiyoda sanoatda “yashil” texnologiyalar mintaqaviy xabini tashkil etish;
✅ Markaziy Osiyoda suv resurslaridan oqilona foydalanish bo‘yicha dasturlarni qabul qilish;
✅ BMT Bosh Assambleyasining Markaziy Osiyo mamlakatlarining mintaqaviy sheriklik va iqtisodiy integratsiyani chuqurlashtirish to‘g‘risidagi rezolyutsiyasini tasdiqlash;
✅ Afg‘oniston orqali o‘tuvchi xalqaro transport va energetika koridorlarini rivojlantirishga ko‘maklashish haqida BMT Bosh Assambleyasining rezolyutsiyasini qabul qilish;
✅ G‘azo sektorida harbiy harakatlarni to‘xtatish va BMT rezolyutsiyalariga muvofiq “ikki xalq uchun – ikki davlat” tamoyilini amalga oshirish;
✅ BMT Terrorizmga qarshi kurash boshqarmasining mintaqaviy ofisini O‘zbekistonda ochish;
✅ “Barqaror rivojlanish maqsadlari uchun o‘zaro transport bog‘liqligini mustahkamlash” global mexanizmini joriy etish;
✅ Iqlim o‘zgarishi oqibatlarini yumshatish va Orol dengizi ekotizimini tiklash bo‘yicha hamkorlikni kengaytirish;
✅ O‘zbekistonda suvni tejash bo‘yicha butunjahon forumini o‘tkazish;
✅ Gumanitar sohada beg‘araz hamkorlikka qaratilgan Xalqaro hamkorlik mexanizmi yaratish;
✅ “Jahon yoshlarining tinchlik sari harakati”ni ta’sis etish va uning qarorgohini O‘zbekistonda joylashtirish

23 сентября с.г. Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев выступил с речью на 80-й юбилейной сессии Генеральной Ассамблеи ООН.
Глава государства Узбекистана выдвинул ряд новых глобальных инициатив.
✅ Расширение состава Совета Безопасности ООН с целью более эффективной борьбы с современными вызовами и угрозами, защиты интересов развивающихся государств;
✅ Проведение Всемирного саммита профессионального образования в Узбекистане;
✅ Учреждение Форума женщин Азии как постоянной платформы;
✅ Проведение под эгидой ЭКОСОС и ЮНКТАД Международного форума по вопросам развития экономик государств Центральной Азии;
✅ Создание совместно с ЮНИДО регионального хаба по «зелёным» технологиям в промышленности в Центральной Азии;
✅ Принятие программы рационального использования водных ресурсов в Центральной Азии;
✅ Утверждение резолюции Генеральной Ассамблеи ООН об углублении регионального партнёрства и экономической интеграции стран Центральной Азии;
✅ Уринятие резолюции Генеральной Ассамблеи ООН о содействии развитию международных транспортных и энергетических коридоров, проходящих через территорию Афганистана;
✅ Прекращение военных действий в секторе Газа и обеспечение реализации принципа «два государства для двух народов» на основе резолюций ООН;
✅ Учреждение регионального офиса Контртеррористического управления ООН в Узбекистане;
✅ Внедрение глобального механизма «Укрепление взаимной транспортной связанности во имя достижения Целей устойчивого развития»;
✅ Расширение сотрудничества по смягчению последствий изменения климата и восстановлению экосистемы Аральского моря;