O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 30-oktabr kuni Samarqand shahrida UNESCO Bosh konferensiyasi 43-sessiyasining ochilish marosimida nutq so’zladi.
O‘zbekiston rahbari bir qator muhim tashabbuslarni ilgari surdi.
✅ YUNЕSKOning alohida ehtiyojli bolalar uchun Inklyuziv ta’limni rivojlantirish platformasini joriy etish;
✅ Jahon professional ta’lim sammitini o‘tkazish;
✅ sun’iy intellektni ta’lim tizimiga keng joriy etish maqsadida O‘zbekistonda YUNЕSKO ishtirokida “Sun’iy intellekt – maktab” namunaviy loyihasini amalga oshirish;
✅ YUNЕSKO shafeligida Sun’iy intellekt etikasi bo‘yicha xalqaro ekspertlar anjumanini o‘tkazish;
✅ 19-noyabrni “Hujjatli meros xalqaro kuni”, deb e’lon qilish;
✅ YUNЕSKO tuzilmasiga kiradigan Raqamli meros bo‘yicha xalqaro institutni tashkil etish;
✅ Buxoroda 2027-yili hunarmandchilik bo‘yicha YUNЕSKO Ijodkor shaharlar tarmog‘ining xalqaro kongressni o‘tkazish;
✅ eng ilg‘or tajriba va amaliyotini o‘rganish, bilimlar almashish maqsadida Xotin-qizlar yetakchiligi bo‘yicha YUNЕSKO akademiyasini tashkil etish;
✅ Samarqandda xotin-qizlarning Ta’lim, madaniyat va fan sohasidagi global forumini o‘tkazish;
✅ atrof-muhitga mas’uliyat bilan yondashayotgan, “yashil” dasturlarni muvaffaqiyatli tatbiq etayotgan shaharlarni alohida e’tirof etish va rag‘batlantirish bo‘yicha “YUNЕSKOning Ekologik poytaxti” global tashabbusini ilgari surish;
✅ YUNЕSKO Ijroiya Kengashining “Globallashuv va iqlim o‘zgarishlari sharoitida madaniy merosni asrab-avaylash bo‘yicha chora-tadbirlarni kuchaytirish to‘g‘risida”gi rezolyutsiyasini ishlab chiqish;
✅ Xivada Globallashuv va iqlim o‘zgarishlari sharoitida madaniy merosni asrab-avaylash bo‘yicha xalqaro simpozium o‘tkazish;
✅ virtual makonda noxolis axborotlarni tarqatish, jamoatchilik fikrini chalg‘itish, diskriminatsiyaga qarshi birgalikda samarali choralar ko‘rish;
✅ yosh avlodning eng yaxshi ijodiy ishlari, multimedia g‘oyalarini o‘zaro almashish uchun Bolalar madaniy kontenti xalqaro festivalini o‘tkazish;
✅ YUNЕSKOning Media savodxonlikni rivojlantirish bo‘yicha keng qamrovli strategiyasini ishlab chiqish;

30 октября т.г. Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев выступил с речью на открытии 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО, проходящей в городе Самарканде.
Президент Узбекистана выдвинул ряд важных инициатив по дальнейшему расширению практического сотрудничества в рамках ЮНЕСКО.
✅ создание Платформы ЮНЕСКО по развитию инклюзивного образования для детей с особыми потребностями;
✅ проведение Всемирного саммита профессионального образования с целью организации международного диалога по обмену знаниями и опытом в сфере образования;
✅ реализация в Узбекистане при участии ЮНЕСКО проекта «Искусственный интеллект – школа», направленного на широкое внедрение искусственного интеллекта в систему образования;
✅ проведение под эгидой ЮНЕСКО Международного форума экспертов по этике искусственного интеллекта;
✅ объявление 19 ноября каждого года Международным днём документального наследия;
✅ учреждение в структуре ЮНЕСКО Международного института цифрового наследия;
✅ проведение в Бухаре в 2027 году Международного конгресса по ремёслам и народному творчеству в рамках Сети творческих городов ЮНЕСКО;
✅ создание Академии ЮНЕСКО по женскому лидерству для изучения передового опыта и практик государств-членов, а также обмена знаниями в этой области;
✅ проведение в Самарканде Глобального форума женщин в сфере образования, культуры и науки;
✅ выдвижение глобальной инициативы «Экологическая столица ЮНЕСКО», предусматривающей особое признание и поощрение городов, ответственно относящихся к окружающей среде и успешно реализующих «зелёные» программы;
✅ разработка резолюции Исполнительного совета ЮНЕСКО «Об усилении мер по сохранению культурного наследия в условиях глобализации и изменения климата»;
✅ проведение международного симпозиума по сохранению культурного наследия в условиях глобализации и изменения климата в Хиве;
✅ принятие совместных эффективных мер против распространения в виртуальном пространстве необъективной информации, манипуляций общественным мнением и дискриминации;
✅ проведение Международного фестиваля детского культурного контента для обмена лучшими творческими работами и мультимедийными идеями молодого поколения;
✅ разработка Комплексной стратегии ЮНЕСКО по развитию медиаграмотности;
✅ совместное использование потенциала уникальных проектов, осуществлённых в Узбекистане, — Центра исламской цивилизации, исследовательских центров Имама Бухари, Имама Матуриди, Имама Термези и Бахауддина Накшбанда.