2025-yil 25-noyabr, Toshkent
Sizlarni bugungi Ekspertlar forumida, quyoshli Toshkent shahrida samimiy qutlab qolaman. Bugungi ishtirokingiz uchun chin dildan minnatdorlik bildiraman. Shuningdek, ushbu muhim tadbirni tashkil etishda yaqindan ko‘mak bergan aziz do‘stimiz va hamkorimiz — Koreya Respublikasining O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi janob Von Doyeonga chuqur tashakkur izhor etaman.
Bugun dunyo keskin va tez o‘zgaryapti. Geosiyosiy muvozanatlar o‘zgarib bormoqda, global savdo mojarolari kuchaymoqda, yirik davlatlar o‘rtasidagi raqobat davom etmoqda, beqarorlik turli hududlarda sezilmoqda, xalqaro munosabatlar esa tobora bo‘lingan va murakkab tus olmoqda. Ana shunday vaziyatda bizning hamkorligimiz hech qachon bo‘lmagan darajada muhimdir. Biz birga harakat qilishimiz kerak.
Markaziy Osiyo “barchaga ochiq hamkorlik” yo‘lini tanlagan. Bugunga kelib biz 10 dan ortiq C5+ formatlarini shakllantirdik va ular orqali dunyoning 40 dan ziyod davlatlari hamda ikki mintaqaviy tashkilot bilan hamkorlik olib bormoqdamiz. Bu davlatlar orasida “Katta yigirmalik”ning o‘n bir a’zosi, jumladan, Koreya Respublikasi ham bor.
“Markaziy Osiyo – Koreya Respublikasi” formati esa bizning xalqaro hamkorlikdagi eng dastlabki mexanizmlarimizdan biri bo‘lib, u 2007-yilda yo‘lga qo‘yilgan. O‘tgan davr mobaynida 17 forum o‘tkazildi va bugungi kunda aloqalarimiz jadal sur’atda rivojlanib bormoqda. Hozirda bizda vazirlik darajasidagi uchrashuvlar, faoliyat yuritayotgan Kotibiyat, shuningdek, Markaziy Osiyo – Koreya Respublikasi Biznes kengashi mavjud.
Bu hamkorlik sezilarli iqtisodiy natijalar bermoqda. 1990-yillarda 200 million dollar atrofida bo‘lgan savdo hajmi bugungi kunga kelib 9 milliard dollarga yetdi — atigi 30 yil ichida 35 baravar o‘sish. Jamg‘arilgan investitsiyalar hajmi 4,08 milliard dollardan oshdi. 2023-yilda Koreya Respublikasi Qozog‘iston va O‘zbekiston uchun to‘rtinchi yirik import manbai bo‘ldi.
Ayniqsa, Koreya va Markaziy Osiyo tahlil markazlari o‘rtasidagi aloqalarning mustahkamlanayotgani quvonarli. Endilikda bizda alohida tahlil markazlari Forumi mavjud bo‘lib, uning ilk ikki yig‘ilishi — o‘tgan yili Toshkentda, bu yil esa Bishkekda o‘tkazildi. Bugun yana bir bor bir joyga yig‘ilib, fikr almashish, tajriba o‘rtoqlashish va yangi hamkorlik yo‘nalishlarini belgilash uchun to‘planganimiz bejiz emas.
Koreya bilan hamkorligimiz ko‘p qatlamli tus olgan: ta’lim dasturlari va turizm orqali fuqarolik jamiyatini va xalqaro aloqalarni mustahkamlash; biznes kengashlari orqali iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish; tahlil markazlari forumi orqali bilim va siyosiy tajribalarni almashish; parlamentlar spikerlarining uchrashuvlari orqali parlamentlararo muloqotni rivojlantirish; vazirliklar darajasidagi uchrashuvlar orqali diplomatik hamkorlikni kuchaytirish kabi ishlarni amalga oshiryapmiz.
Bugun biz Koreya bilan hamkorligimizni yanada yuqori bosqichga ko‘tarishga tayyormiz. Kelgusi yili ilk bor Markaziy Osiyo – Koreya Respublikasi Prezidentlar sammiti bo‘lib o‘tadi. Ushbu tarixiy uchrashuv mintaqaviy muloqot va hamkorlikning yangi sahifasini ochadi hamda strategik sheriklik uchun yuqori darajadagi platforma yaratadi.
Bugungi ekspertlar forumi esa ana shu sammitga puxta tayyorgarlik ko‘rishda muhim o‘rin tutadi. U bizga ustuvor yo‘nalishlarni aniq belgilash, yangi g‘oyalar yaratish va kelajakdagi imkoniyatlar borasida umumiy tushunchaga ega bo‘lishimizga yordam beradi.
Mintaqamiz Koreya bilan hamkorlikda olti ustuvor yo‘nalishga e’tibor qaratmoqda: sanoatni modernizatsiya qilish, transport va logistika, energetika, iqlim o‘zgarishi va ekologiya, sog‘liqni saqlash va tibbiy xizmatlar, ta’lim va madaniyat.
Aynan mana shu yo‘nalishlar Koreya – Markaziy Osiyo hamkorlik forumi Kotibiyatining faoliyati asosini tashkil etadi.
Bugungi muhokamalarimiz Markaziy Osiyo uchun ayniqsa tarixiy bir pallaga to‘g‘ri kelmoqda. Mintaqa yangi bosqichga qadam qo‘ymoqda. Atigi bir necha kun oldin Toshkentda Markaziy Osiyoning yillik eng yirik uchrashuvi — Ettinchi Markaziy Osiyo sammiti bo‘lib o‘tdi. Unda Ozarbayjon bizning mintaqaviy hamkorlik formatining to‘laqonli a’zosi sifatida qabul qilindi.
Bu o‘zgarish mintaqaviy hamkorligimiz asta-sekin moslashuvchan, konsensusga asoslangan, natijaga yo‘naltirilgan “yangi turdagi integratsiya” modeliga aylana boshlaganini ko‘rsatadi.
Sammitning yana bir muhim natijasi — Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan Markaziy Osiyo Hamjamiyatini tashkil etish tashabbusining ilgari surilgani bo‘ldi. Agar ushbu tashabbus ro‘yobga chiqsa, mintaqamiz xalqaro maydonda yanada kuchli, uyg‘un va yagona pozitsiya bilan chiqish imkoniga ega bo‘ladi. Bu esa Koreya Respublikasi bilan hamkorlikni yanada tizimli va samarali shaklda, yanada yaxlit Markaziy Osiyo formati asosida rivojlantirish uchun yangi yo‘llar ochadi.
Ana shu jarayonlar bugungi uchrashuvimizning naqadar muhim ekanini yanada yaqqol namoyon qiladi. Bugun biz biznes sherikliklari va xalqaro aloqalar rivoji, “yashil” energetika va strategik minerallar bo‘yicha hamkorlik, shuningdek, raqamli transformatsiya va sun’iy intellekt orqali barqaror iqtisodiy o‘sishni ta’minlash masalalarini muhokama qilamiz.
Bizning bosh maqsadimiz — kelgusi Prezidentlar sammitining kun tartibini shakllantirishga ko‘maklashadigan siyosiy tavsiyalar, strategik qarashlar va amaliy takliflar ishlab chiqish.

Вступительное слово директора МИЦА Жавлона Вахабова на Экспертном форуме «Укрепление партнёрства между Центральной Азией и Кореей: общее видение будущего»
25 ноября 2025 г., Ташкент
Уважаемые дамы и господа, дорогие коллеги!
Для меня большая честь приветствовать вас на нашем Экспертном форуме здесь, в солнечном Ташкенте. Искренне благодарю каждого из вас за участие. Хочу также выразить особую признательность Чрезвычайному и Полномочному Послу Республики Корея Вон Доён — нашему давнему партнёру и доброму другу, чья поддержка сделала возможным проведение этого важного мероприятия.
Как всем известно, современный мир переживает период стремительных перемен. Меняются геополитические конфигурации, растут глобальные торговые напряжения, усиливается соперничество крупных держав, а нестабильность затрагивает всё новые регионы. На фоне возрастающей фрагментации международных отношений наше сотрудничество приобретает ещё более важное значение. В таких условиях нам необходимо действовать вместе.
Центральная Азия избрала путь открытого партнёрства со всеми заинтересованными сторонами. Именно поэтому мы сформировали уже более десяти форматов С5+, объединяющих более 40 государств и две региональные организации по всему миру — включая одиннадцать стран «Группы двадцати», среди них и Республику Корея.
Формат «Центральная Азия – Республика Корея» стал одним из первых механизмов взаимодействия нашего региона с международными партнёрами и был основан ещё в 2007 году. За прошедшее время состоялоcь 17 форумов, а сотрудничество продолжает активно развиваться. Сегодня мы имеем встречи на министерском уровне, функционирующий Секретариат и Совет по бизнес-сотрудничеству Центральная Азия – Республика Корея.
Это сотрудничество приносит весомые экономические результаты. Двусторонняя торговля между Кореей и странами Центральной Азии выросла с 200 млн долларов в 1990-е годы до 9 млрд долларов в последние годы — увеличение в 35 раз за три десятилетия. Общий объём инвестиций превысил 4,08 млрд долларов. В 2023 году Корея стала четвёртым крупнейшим источником импорта для Казахстана и Узбекистана.
Особенно радует укрепление связей между аналитическими центрами Центральной Азии и Республики Корея. Сегодня у нас уже действует отдельный Форум аналитических центров, две успешные встречи которого прошли — в прошлом году в Ташкенте и в этом году в Бишкеке. Сегодня мы вновь собрались, чтобы обменяться идеями, поделиться опытом и обозначить новые направления сотрудничества.
С Кореей у нас выстроено многоуровневое взаимодействие: укрепляем гражданское общество и связи между людьми через образовательные программы и туризм; углубляем экономическое партнёрство через бизнес-советы; развиваем экспертизу и обмен знаниями благодаря форумам аналитических центров; ведём межпарламентский диалог на уровне спикеров парламентов; продвигаем внешнеполитическое сотрудничество через Форум сотрудничества «Корея – Центральная Азия».
Сегодня мы готовы вывести наше взаимодействие с Республикой Корея на качественно новый уровень. В следующем году состоится первый в истории Саммит лидеров Центральной Азии и Республики Корея. Это историческое событие откроет новую страницу в нашем региональном взаимодействии и создаст полноценную высокоуровневую платформу для стратегического диалога и партнёрства.
Экспертные форумы, подобные сегодняшнему, играют ключевую роль в подготовке почвы для этого Саммита. Они помогают нам уточнить приоритеты, выработать новые идеи и сформировать общее понимание будущих возможностей.
Наш регион определил шесть ключевых приоритетных сфер сотрудничества с Кореей: индустриальная модернизация, транспорт и логистика, энергетика, изменение климата и экология, здравоохранение и медицинские услуги, образование и культура. Именно эти направления стали основой деятельности Секретариата Форума сотрудничества «Корея – Центральная Азия».
Нынешние дискуссии проходят в особенно важный момент для Центральной Азии. Мы вступаем в новый этап регионального взаимодействия. Несколько дней назад Ташкент принял Седьмой Центральноазиатский саммит — главную ежегодную площадку высокого уровня. На нём было объявлено, что Азербайджан стал полноправным членом нашего регионального формата.
Это решение свидетельствует о трансформации нашей модели сотрудничества в гибкую, основанную на консенсусе платформу — «новый тип интеграции», сосредоточенный на общих интересах и практических результатах.
Позвольте отметить ещё один важный итог саммита. Президент Шавкат Мирзиёев выдвинул инициативу о создании Сообщества Центральной Азии. В случае реализации этот шаг значительно укрепит единый голос региона на международной арене и создаст новые возможности для взаимодействия с партнёрами — в том числе с Республикой Корея — в рамках более структурированного центральноазиатского формата.
Все эти процессы подчёркивают особую значимость нашей сегодняшней встречи. Сегодня мы обсудим ключевые направления будущего сотрудничества: развитие бизнес-партнёрств и гуманитарных контактов, расширение регионального взаимодействия в области чистой и зелёной энергетики и критически важных минералов, а также продвижение устойчивого экономического роста на основе цифровой трансформации и искусственного интеллекта.
Наша главная цель — подготовить политические рекомендации, стратегические выводы и практические предложения, которые помогут сформировать будущую повестку предстоящего Президентского Саммита.