Astana Think Tank Forum 2025: MOXI direktori Markaziy Osiyoning barqaror rivojlanishida Afgʻonistonning ahamiyati haqida
Joriy yil 15–16-oktyabr kunlari Ostona shahrida “Qutblanishdan hamkorlik sari: xalqaro tizimga ishonchni tiklash” mavzusida navbatdagi Ostana “tahlil markazlari” forumi boʻlib oʻtdi. Tadbirda Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) direktori Javlon Vaxabov ishtirok etdi.
Forum tashkilotchisi Qozogʻiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik tadqiqotlar instituti boʻldi. Anjumanda xalqaro tashkilotlar vakillari, shuningdek, AQSh, Xitoy, Rossiya, Hindiston hamda Yevropa Ittifoqi, Markaziy Osiyo, Yaqin Sharq davlatlari kabi 20 ta mamlakatning yetakchi tahliliy markazlari rahbarlari ishtirok etdilar.
Ishtirokchilar yetakchi davlatlar raqobati sharoitida koʻp tomonlama hamkorlik, xavfsizlik arxitekturasi transformatsiyasi, yadro qurolsizlanishining kelajagi, yangi geosiyosiy voqelikda Markaziy Osiyoning roli, shuningdek, Afgʻonistonning mintaqaviy jarayonlardagi ishtiroki kabi muhim masalalarni muhokama qildilar.
“Markaziy Osiyo va Afgʻoniston: mintaqaviy hamkorlikning yangi bosqichiga tomon” sessiyasida soʻzga chiqqan MOXI direktori Javlon Vahabov, Afgʻoniston bilan oʻzaro manfaatli hamkorlik mintaqaviy barqarorlikning asosiy omili boʻlib qolayotganligini taʼkidladi.
Uning soʻzlariga koʻra, Markaziy Osiyo davlatlari ilk kunlardanoq Afgʻonistonning yangi hukumati bilan savdo, infratuzilma, taʼlim va gumanitar sohalarda muloqotni yoʻlga qoʻygan — bu esa mintaqada barqarorlik va izchil rivojlanishni taʼminlashga xizmat qilmoqda.
Har bir mamlakat Afgʻoniston bilan oʻziga xos, samarali hamkorlik yoʻlini tanlamoqda. Masalan, Turkmaniston birinchilardan boʻlib ikki tomonlama savdo aloqalarini qayta tikladi. Tojikiston siyosiy masʼuliyatni namoyon etib, elektr energiyasi yetkazib berish va savdo aloqalarini davom ettirmoqda. O’z navbatida, Qozogʻiston va Qirgʻiziston “Tolibon” harakatini terrorchi tashkilotlar roʻyxatidan chiqarib, iqtisodiy va gumanitar hamkorlikni faollashtirmoqda.
MOXI direktori alohida taʼkidlashicha, Oʻzbekiston 2017 yildan boshlab Afgʻonistonni faqat tahdid manbai sifatida qabul qilish siyosatidan voz kechib, ishonch va sheriklikka asoslangan konstruktiv muloqot siyosatiga oʻtgan.
Shu sababli Toshkent Afgʻoniston yoʻnalishida mintaqaviy hamkorlikni kuchaytirish uchun barqaror platformalarni ilgari sura boshladi. Bu siyosatning yorqin tasdigʻi sifatida 2025-yil 26-avgust kuni Oʻzbekiston tashabbusi bilan mintaqa davlatlarining Afgʻoniston boʻyicha maxsus vakillari uchrashuvi oʻtkazildi.
Barqaror va oʻzaro bogʻlangan Afgʻoniston butun mintaqa uchun foydalidir. Oʻzbekiston esa Afgʻonistonni Markaziy Osiyoning ajralmas qismi sifatida koʻradi hamda “Oʻzaro bogʻliqlik orqali barqarorlik” tamoyiliga asoslangan tashqi siyosatni amalga oshiradi. Bu yondashuv qoʻshnichilik, suverenitetga hurmat, ichki ishlariga aralashmaslik kabi tamoyillarga tayanib, Oʻzbekistonning tinch, barqaror va iqtisodiy jihatdan mustahkam Afgʻoniston tarafdori ekanligini ifodalaydi.
Shu munosabat bilan Oʻzbekiston hozirda Trans-Afgʻon temir yoʻli va Surxon–Puli-Xumri elektr uzatish tarmogʻi kabi yirik loyihalarning amalga oshirilishiga rahbarlik qilmoqda. Bu loyihalar Afgʻonistonning Markaziy va Janubiy Osiyo oʻrtasidagi tarixiy “qitʼalararo koʻprik” rolini tiklashga xizmat qiladi.
MOXI direktori taʼkidlashicha, 2024-yilda Termizda tashkil etilgan “Ayrtom” erkin iqtisodiy zonasi, minglab afgʻon fuqarolari tashrif buyurgan markazga aylangan. U bugun savdo va gumanitar aloqalarning asosiy tugun nuqtasiga hisoblanadi. 2024-yilda Oʻzbekiston va Afgʻoniston oʻrtasidagi savdo hajmi 1,1 milliard AQSh dollaridan oshdi — bu esa sheriklikning chuqurlashib borayotganligini yaqqol koʻrsatadi.
Afgʻoniston bilan hamkorlikda erishilgan yutuqlarni inobatga olib, Javlon Vahabov Markaziy Osiyo va Afgʻoniston tadbirkorlik doiralari ishtirokidagi “B5+1” formatidagi xalqaro biznes-forumni tashkil etish tashabbusini ilgari surdi. Mazkur forum mintaqaning barqaror rivojlanishi va xavfsizligini taʼminlash yoʻlida muloqot va hamkorlikni kuchaytirish uchun muhim platformaga aylanishi mumkin.

Astana Think Tank Forum 2025: Директор МИЦА о значении Афганистана для устойчивого развития Центральной Азии
15-16 октября т.г. в г. Астана прошёл ежегодный Астанинский форум «мозговых центров» на тему «От поляризации к партнёрству: восстановление доверия к международной системе», в работе которого принял участие директор МИЦА Жавлон Вахабов.
Организатором форума выступил Казахстанский институт стратегических исследований при Президенте Республики Казахстан. На конференции приняли участие представители международных организаций, а также руководители ведущих аналитических центров из 20 стран, среди которых США, ЕС, Китай, Россия, Индия, а также государства Центральной Азии, Ближнего Востока и др.
Участники обсудили ключевые темы многостороннего сотрудничества в условиях соперничества ведущих мировых держав, трансформацию архитектуры безопасности и будущее ядерного разоружения, роль ЦА в новой геополитической реальности, а также участие Афганистана в региональных процессах и др.
Выступая на сессии «Центральная Азия и Афганистан: к новому этапу регионального сотрудничества», директор МИЦА отметил, что взаимовыгодное сотрудничество с Афганистаном остаётся ключевым фактором региональной стабильности.
В этой связи, как подчеркнул Ж. Вахабов, страны Центральной Азии с первых дней начали выстраивать диалог с новыми властями Афганистана – в сферах торговли, инфраструктуры, образования и гуманитарной поддержки – с целью обеспечения стабильности и устойчивого развития региона.
При этом каждая страна региона находит свои эффективные пути сотрудничества с Афганистаном, что способствует укреплению взаимопонимания и развитию устойчивых связей.
В частности, Туркменистан одним из первых возобновил двусторонние торговые связи. Таджикистан, проявляя ответственное отношение к политической ситуации в Афганистане, продолжает поставки электроэнергии и поддерживает торговые отношения.
В свою очередь Казахстан и Кыргызстан исключили движение «Талибан» из списков террористических организаций и активно развивают экономическое и гуманитарное сотрудничество.
Директор МИЦА особо подчеркнул, что Узбекистан с 2017 г. отказался от восприятия Афганистана исключительно как источника угроз и перешёл к политике конструктивного взаимодействия, основанной на доверии и партнёрстве.
Именно поэтому Ташкент начал продвижение устойчивых платформ для укрепления регионального взаимодействия на афганском направлении. Ярким подтверждением этого курса стало проведение первой встречи Специальных представителей государств региона по Афганистану, состоявшейся 26 августа т. г. по инициативе узбекской стороны.
Стабильный и взаимосвязанный Афганистан выгоден всему региону, а Узбекистан последовательно рассматривает эту страну как неотъемлемую часть Центральной Азии и выстраивает свою внешнюю политику в соответствии с принципом «Стабильность через взаимосвязанность». Этот подход основан на добрососедстве, уважении суверенитета, невмешательстве во внутренние дела и отражает твёрдую приверженность Узбекистана идее мирного, стабильного и экономически устойчивого Афганистана.
Именно в этой связи Узбекистан сегодня возглавляет реализацию трансформационных проектов, таких как Транс-Афганская железная дорога и ЛЭП Сурхон – Пули-Хумри, призванных восстановить историческую роль Афганистана как континентального моста между Центральной и Южной Азией.
По словам директора МИЦА, учрежденная в 2024 г. свободная экономическая зона «Айритом» в Термезе, которую уже посетили десятки тысяч афганцев, превратилась в центр торговли и гуманитарных связей. В 2024 г. объём узбекско-афганской торговли превысил 1,1 млрд долларов, что является наглядным свидетельством углубления партнёрства.
Учитывая достигнутый прогресс в развитии сотрудничества с Афганистаном, Ж. Вахабов выступил с инициативой провести международный бизнес-форум в формате «B5+1» с участием бизнес-сообществ Центральной Азии и Афганистана, который может стать важной платформой для диалога и координации усилий по устойчивому развитию и обеспечению стабильности региона.