MOXI direktori Javlon Vaxabov Tyanszinda bo‘lib o‘tgan forumda nutq so‘zladi
Tyanszin shahrida Shanxay hamkorlik tashkiloti (SHHT) doirasida global sivilizatsiyalararo muloqotni rivojlantirish va gumanitar hamkorlikni mustahkamlashga bag‘ishlangan xalqaro forum bo‘lib o‘tdi. Tadbirda siyosatchilar, olimlar va ekspertlar ishtirok etdi. Markaziy Osiyo Xalqaro instituti (MOXI) direktori Javlon Vahabov yuqori darajadagi sessiyada nutq so‘zladi.
O‘z nutqida Javlon Vaxabov kuchayib borayotgan geosiyosiy tangliklar va iqtisodiy fragmentatsiya sharoitida SHHT mamlakatlarning suveren tanlovini hurmat qilgan holda muloqot va ishonchga asoslangan noyob maydon sifatida qolayotganini ta’kidladi. U O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Ostona shahrida bo‘lib o‘tgan “SHHT+” sammitida ilgari surgan, xalqaro munosabatlarda ishonch, adolat va birdamlikni tiklashga chaqirgan tashabbusini eslatib o‘tdi.
Nutqning muhim qismi Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin tomonidan ilgari surilgan Global Sivilizatsiyalar Tashabbusiga bag‘ishlandi. Javlon Vaxabov Xitoy va Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasidagi sivilizatsiyaviy aloqalarning tarixiy chuqurligi va bugungi dolzarbligini qayd etdi. U Buyuk Ipak yo‘li davridagi almashinuvlarni misol qilib keltirib, bugungi mintaqaviy hamkorlik do‘stlik, o‘zaro hurmat va ishonch tamoyillariga tayanganini ta’kidladi.
MOXI direktori O‘zbekistonning Global Sivilizatsiyalar Tashabbusini qo‘llab-quvvatlashini, uning mamlakatning tashqi siyosatidagi ustuvor yo‘nalishlari – sivilizatsiyalararo muloqotni kengaytirish, gumanitar hamkorlikni rivojlantirish va o‘zaro tushunishni mustahkamlashga uyg‘un ekanini qayd etdi. U 2022-yilgi SHHT sammitida ilgari surilgan “Umumiy xavfsizlik va farovonlik yo‘lida Samarkand birdamlik tashabbusi” hamda yaqinda BMT Bosh Assambleyasi tomonidan qabul qilingan “Sivilizatsiyalararo muloqot kuni” haqidagi rezolyutsiyani eslatdi.
Javlon Vaxabov SHHT doirasidagi ustuvor yo‘nalishlarga ham to‘xtaldi. Xususan, ta’lim dasturlari va akademik almashinuvlarni kengaytirish, madaniy va ilmiy hamkorlikni rivojlantirish hamda xalqlar o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlash muhimligini ta’kidladi. Shuningdek, u Xitoy tomonidan taklif etilgan “Besh umumiy uy” konsepsiyasini alohida qayd etdi. Ushbu konsepsiya tinchlik va xavfsizlik, barqaror iqtisodiy o‘sish, yaxshi qo‘shnichilik, ekologik barqarorlik va adolatli ko‘p qutbli jahon tartibini o‘z ichiga oladi.
Nutq yakunida MOXI direktori SHHTning gumanitar o‘lchovini mustahkamlash va Global Sivilizatsiyalar Tashabbusini ilgari surish Tashkilotni zamonaviy global chaqiriqlarga moslashtirishda va a’zo davlatlar o‘rtasida madaniy-gumanitar aloqalarni yanada chuqurlashtirishda muhim ahamiyatga ega bo‘lishini bildirdi.

Директор МИЦА Жавлон Вахабов выступил на форуме в Тяньцзине
В Тяньцзине состоялся международный форум, посвящённый вопросам глобального цивилизационного обмена и укрепления гуманитарного партнёрства в рамках Шанхайской организации сотрудничества (ШОС). В мероприятии принял участие директор Международного института Центральной Азии (МИЦА) Жавлон Вахабов.
В своей речи Жавлон Вахабов подчеркнул, что в современных условиях ШОС остаётся уникальной площадкой, где приоритет отдаётся диалогу, доверию и уважению суверенного выбора каждой страны. Он напомнил, что Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев на саммите «ШОС+» в Астане призвал мировое сообщество к восстановлению доверия, справедливости и солидарности.
Отдельное внимание в выступлении было уделено Инициативе глобальной цивилизации, выдвинутой Председателем КНР Си Цзиньпином. Директор МИЦА отметил историческую глубину и современную значимость культурно-цивилизационных связей между Китаем и странами Центральной Азии. Он привёл примеры обменов времён Великого Шёлкового пути, подчеркнув, что современное сотрудничество двух регионов основывается на принципах дружбы, взаимного уважения и доверия.
Также Жавлон Вахабов отметил, что Узбекистан поддерживает инициативу глобальной цивилизации, поскольку она созвучна внешнеполитическим приоритетам страны, направленным на развитие межцивилизационного диалога и гуманитарного партнёрства. Он напомнил о Самаркандской инициативе солидарности, выдвинутой на саммите ШОС в 2022 году, и о недавней резолюции Генеральной Ассамблеи ООН, провозгласившей Международный день диалога между цивилизациями.
В рамках выступления также были выделены ключевые направления совместной работы стран ШОС: развитие образовательных программ и академических обменов, проведение культурных и научных мероприятий, укрепление взаимопонимания между народами. Особо отмечена предложенная китайской стороной концепция «пяти общих домов», охватывающая вопросы мира и безопасности, экономического процветания, добрососедства, зелёного развития и справедливого многополярного миропорядка.
Подводя итоги, директор МИЦА выразил уверенность, что гуманитарное измерение ШОС и продвижение Инициативы глобальной цивилизации будут способствовать стратегической адаптации Организации к современным вызовам и углублению культурно-гуманитарных связей между странами-участницами.