Markaziy Osiyo xalqaro instituti direktori J.A.Vaxabovning “Alisher Navoiy va Abdurahmon Jomiy merosining Markaziy Osiyo xalqlari do‘stligining mustahkamlanishiga ta’siri” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy anjumanning ochilish marosimidagi
TABRIK NUTQI
Hurmatli mehmonlar, xonimlar va janoblar, aziz do‘stlar! Markaziy Osiyo xalqaro instituti va barcha tashkilotchilar nomidan sizlarni Alisher Navoiy va Abdurahmon Jomiy merosining Markaziy Osiyo xalqlari do‘stligining mustahkamlanishiga ta’siri mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy anjumanimiz ochilish marosimida chin qalbimdan qutlab qolaman.
Bugungi tadbirimiz ko‘tarinki ruhda o‘tmoqda. Chunki mamlakatlarimiz, xususan O‘zbekiston va Tojikiston o‘rtasidagi munosabatlar strategik va birodarlikning o‘zaro tushunishning eng yuqori bosqichiga ko‘tarildi. Bu, avvalo, davlat rahbarlari – muhtaram Shavkat Mirziyoyev va muhtaram Emomali Rahmonning siyosiy irodasi va oqilona rahbarliklari tufayli amalga oshmoqda. Ularning do‘stona munosabati, hamkorligi barchamiz uchun birdamlik, ishonch va umumiy farovonlikka intilishda namuna bo‘lib xizmat qilmoqda.
Tarixdan ma’lumki madaniy hamkorlik kuchayganda o‘zaro tinchlik mustahkamlanadi. Buni Alisher Navoiy va Abdurahmon Jomiyning ko‘p asrlik ma’naviy merosi yaqqol namoyon etadi. Bu ikki buyuk shoir va mutafakkir Sharq Renessansi ramzidir. Ularning asarlari nafaqat adabiyot va falsafaning oliy namunasi, balki xalqlar, madaniyatlar va asrlar o‘rtasidagi tirik ko‘prik hisoblanadi.
Ulug‘ shoir Mir Alisher Navoiy, “g‘azal sultoni” sifatida tan olingan zot, “Xamsat ul-mutahayyirin”, “Majolis un-nafois”, “Tuhfat ul-afkor” qasidasi hamda “Xamsa” dostonlari kabi qator asarlarida o‘z ustozi Abdurahmon Jomiy haqida katta ehtirom bilan so‘z yuritib, uning ulug‘vorligi va fazilatlarini alohida ta’kidlaydi. Navoiy yirik asarlar yaratish arafasida Jomiy bilan maslahatlashgan va ushbu asarlarning ilk o‘quvchisi ham aynan Jomiy bo‘lgan.
Navoiy o‘zining “Arbain” nomli dostonida ustozi haqida shunday deb yozadi:
U – solihlar ichra nur kosasi,
Pok ruhli zot, ularning xosasi – Jomiy.
Foniy hayotda yo‘lboshchim u,
Ustozim, ma’naviy otam – u.
Jomiy Alisher Navoiy bilan bir davrda hamnafas bo‘lish nasib etgani tufayli ham yaratganga shukronalar keltirgan. Yuqorida mazkur bo‘lgaridek, Navoiydek ilhom manbai Jomiyda mudrab yotgan ijod vulqonini qo‘zg‘alishiga bois bo‘lishi Jomiy tomonidan Alisher Navoiyning buyuk mutafakkir bo‘libetishishiga tayyorlangan tagzamin, bu barchasi- Buyuk Do‘stlik atalmish ne’matning hosilidir.. Shu jihatdan Abdurahmon Jomiyning quyidagi she’ri Navoiy bilan o‘rtalaridagi do‘stlikka yaqqol ta’rif bo‘la oladi: