MOXI direktori Javlon Vaxabovning “Tinchlik, do'stlik va farovonlikning umumiy makonini barpo etish” mavzusida Markaziy va Janubiy Osiyo o'rtasidagi o'zaro bog'liqlik bo'yicha Termiz muloqotining birinchi yig‘ilishidagi nutqi
2025-yil 21-may, Termiz shahri
Hurmatli konferensiya ishtirokchilari!
Avvalo, SMTIdagi hamkasblarimizga hamda boshqa tashkilotchilarga ushbu nufuzli tadbirga taklif etganligi, Markaziy va Janubiy Osiyo o‘rtasidagi o‘zaro bog‘liqlik bo‘yicha Termiz muloqotining birinchi yig‘ilishining ekspertlar ishtirokida so‘zga chiqish va bunday nufuzli auditoriyasi bilan fikr almashish imkoniyatini yaratganligi uchun chuqur minnatdorlik bildirishga ijozat bergaysiz.
Sharqda ham, G‘arbda ham barcha zamonlarda yo‘llarning rivojlanganligi taraqqiyot va boylik ramzi sifatida qaralgan. Xitoy maqolida aytilganidek: “Boy bo‘lishni istasang — yo‘l qur”.
1776-yilda Adam Smit o‘zining mashhur “Xalqlarning boyligi” asarida shunday degan edi: “Yaxshi yo‘llar, kanallar va kema qatnovi mumkin bo‘lgan daryolar tashish xarajatlarini kamaytirib, mamlakatning chekka hududlarini shahar atrofiga deyarli tenglashtiradi. Bu eng buyuk yaxshilanishdir”.
Markaziy Osiyo xalqlari o‘zining taraqqiyot va tanazzullarga boy tarixida Buyuk Ipak yo‘li tufayli mintaqaviy va global o‘zaro bog‘liqlik gullab-yashnagan davrlarni ham, jahon savdosining asosiy magistrallaridan uzilib qolgan, global siyosiy-iqtisodiy modernizatsiya jarayonlaridan chetda qolgan uzoq izolyatsiya davrini ham boshdan kechirgan.
Bugungi kunda mintaqada birlashish jarayonlari kuchaygani bois, 2017-yildan boshlab mintaqaviy va mintaqalararo o‘zaro bog‘liqlik masalalari barcha Markaziy Osiyo davlatlari va umuman “Markaziy Osiyo beshligi” uchun ustuvor yo‘nalish va strategik maqsadga aylandi.
Shu munosabat bilan, mintaqa davlatlari 2021-yilda Toshkent shahrida Markaziy va Janubiy Osiyo o‘rtasidagi o‘zaro bog‘liqlikka bag‘ishlangan xalqaro konferensiya o‘tkazilishini, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M. Mirziyoyev tashabbusi bilan BMT Bosh Assambleyasining ikki mintaqa o‘rtasidagi bog‘liqlik bo‘yicha rezolyutsiyasi qabul qilinishini faol qo‘llab-quvvatladilar.
Mintaqalararo hamkorlik tashabbuslarini amalga oshirishda Afg‘onistonning Markaziy va Janubiy Osiyo o‘rtasidagi bog‘lovchi ko‘prik sifatidagi roli shubhasizdir.
O‘zbekiston Prezidenti ta’kidlaganidek, Markaziy va Janubiy Osiyo o‘rtasidagi amaliy bog‘liqlikning asosiy bo‘g‘inlaridan biri — Afg‘oniston bo‘lib, mintaqalararo sheriklik bu mamlakatda tinchlik va barqarorlikni ta’minlash, iqtisodiyotni tiklash hamda uni umumiy mintaqaviy jarayonlarga integratsiya qilish uchun muhim omil bo‘ladi.
So‘nggi yillarda Markaziy Osiyo davlatlari Afg‘oniston bilan hamkorlikni faol rivojlantirmoqda. O‘zbekiston va Turkmaniston ilk davlatlar qatorida savdo va qo‘shma infratuzilma loyihalarini o‘z ichiga olgan ikki tomonlama aloqalarni yo‘lga qo‘ydi. Qozog‘iston va Qirg‘iziston Kobul bilan diplomatik aloqalarni o‘rnatdi, “Tolibon”ni terroristik tashkilotlar ro‘yxatidan chiqardi va savdo-iqtisodiy hamda gumanitar hamkorlikni kengaytirmoqda. Tojikiston esa savdo va elektr energiyasi yetkazib berishni davom ettirmoqda.
Markaziy Osiyo davlatlari Janubiy Osiyoning ulkan geo-iqtisodiy salohiyatini, shuningdek, uning global transport bog‘liqligidagi rolini yuksak baholaydi.
2021-yildan buyon ikki mintaqa davlatlari o‘rtasida savdo va investitsiyalar sohasida sezilarli taraqqiyot kuzatilmoqda. O‘zaro manfaatdorlik tobora ortib bormoqda. Hamkorlikni kengaytirish imkoniyatlari hali to‘liq ishga solinmagan bo‘lsa-da, savdo oqimlarini rivojlantirish uchun mustahkam asos shakllanmoqda.
Janubiy Osiyodan Markaziy Osiyoga import so‘nggi yillarda barqaror tuzilma va yuqori diversifikatsiya darajasi bilan ajralib turmoqda. Farmatsevtika mahsulotlari, shuningdek, uskunalar, mexanik qurilmalar va elektron texnikani o‘z ichiga olgan yuqori texnologiyali mahsulotlar muhim ulushni egallaydi. Bu iqtisodiy modernizatsiya va texnologik yangilanishga intilishni ko‘rsatadi.
Mintaqa davlatlaridan, xususan, Qozog‘iston va O‘zbekistondan Hindiston va Pokistonga eksportda energiya resurslari — ayniqsa uran, boshqa mineral yoqilg‘ilar va ularni qayta ishlash mahsulotlari yetakchi o‘rinni egallaydi. Bu Markaziy Osiyoning Janubiy Osiyo mamlakatlarining energetik ehtiyojlarini ta’minlashdagi strategik ahamiyatini ko‘rsatadi.
Bundan tashqari, Hindiston Markaziy Osiyodan nodir yer metallari importiga katta qiziqish bildirmoqda. Buni 2024-yilda Dehlida o‘tkazilgan “Hindiston – Markaziy Osiyo nodir yer metallari forumi” (ICAREF) ham tasdiqlaydi.
Eksport tarkibini qishloq xo‘jaligi mahsulotlari — xususan, sabzavotlar, ildizmevalar va tugunaklar, shuningdek, turli sanoat tarmoqlarida talab yuqori bo‘lgan kimyo sanoati mahsulotlari to‘ldirmoqda. Bu yetkazib berishlar Markaziy Osiyoning tabiiy resurslarga boyligi va uning global ishlab chiqarish-zanjirlaridagi roli ortib borayotganini aks ettiradi.
Mintaqalararo savdo va investitsiya aloqalarini muvaffaqiyatli rivojlantirishning asosiy sharti — Markaziy va Janubiy Osiyo o‘rtasida zamonaviy, samarali va xavfsiz transport-logistika infratuzilmasini yaratish orqali transport bog‘liqligini tubdan yaxshilashdir.
O‘zbekiston–Afg‘oniston–Pokiston temir yo‘li qurilishi loyihasini ilgari surish borasida katta ishlar amalga oshirildi. Ushbu loyiha Pokiston, Hindiston va Janubiy Osiyoning boshqa mamlakatlari bozorlariga, shuningdek, Arab dengizidagi Pokiston portlariga eng qisqa yo‘lni ta’minlaydi. Ushbu rejalarni amalga oshirishning muhim mexanizmi joriy yil fevral oyida Pokiston Bosh vaziri Shahboz Sharifning O‘zbekistonga tashrifi chog‘ida erishilgan kelishuvga muvofiq tuzilayotgan uch tomonlama komissiya bo‘ladi.
Joriy yil fevral oyida men Karachi portiga tashrif buyurish imkoniga ega bo‘ldim. Ko‘rganlarim uning nafaqat Pokiston, balki butun mintaqa uchun ulkan salohiyatga ega ekanligini tasdiqladi. Zamonaviy konteyner terminallari, keng ombor maydonlari va ichki transport tarmoqlari bilan yaxshi integratsiyalashuvi Karachini Markaziy Osiyo mamlakatlari uchun asosiy dengiz darvozalaridan biriga aylantirishi mumkin.
Mazkur loyihaning istiqbollari Xitoy–Qirg‘iziston–O‘zbekiston temir yo‘li qurilishi boshlanganidan so‘ng yanada mustahkamlanmoqda. Ushbu yo‘l Xitoy–Markaziy Osiyo iqtisodiy koridoridagi eng muhim transport arteriyasiga aylanib, Janubiy va G‘arbiy Osiyo hamda Yevropaga chiqishni ta’minlaydi. Xitoy, Mo‘g‘uliston va Sharqiy Osiyoning boshqa mamlakatlaridan yuk oqimlari O‘zbekiston–Afg‘oniston–Pokiston temir yo‘lining yuklanishini sezilarli darajada oshiradi. Aholisi, iqtisodiyoti va tashqi savdosi o‘sib borayotgan mamlakatimiz ham yuk oqimini shakllantiruvchi muhim ishtirokchiga aylanadi.
Shu bilan birga, tez o‘zgarayotgan geopolitik va iqtisodiy sharoitda Markaziy Osiyo transport va logistika bog‘liqligi sohasida ko‘pvariantli strategiyani faol ilgari surmoqda.
Mintaqa jahon bozorlariga ishonchli chiqishni ta’minlaydigan va iqtisodiyotlar raqobatbardoshligini oshiradigan moslashuvchan, barqaror va ko‘p o‘lchovli transport koridorlari arxitekturasini shakllantirishga intilmoqda. Xususan, Turkmaniston va Qozog‘iston Afg‘oniston orqali energetika va transport kommunikatsiyalarini rivojlantirishda katta faollik ko‘rsatmoqda. Turkmaniston Afg‘oniston hududida TAPI gaz quvurini qurishni davom ettirmoqda. Qozog‘iston bilan birgalikda Hirot va Qandahor orqali Pokistonga temir yo‘l qurish rejalashtirilmoqda.
Shu bilan birga, marshrutlarni diversifikatsiya qilish strategiyasining muhim yo‘nalishlaridan biri — Eronning janubiy portlari orqali tranzit koridorlarini rivojlantirishdir.
Bu borada Eronning Chobahor porti orqali o‘tuvchi transport yo‘nalishini faol ilgari surish katta istiqbollarga ega. O‘zbekiston ushbu yo‘nalishga ustuvor ahamiyat berib, Hindiston va Eron bilan Chobahor orqali yuk tashish masalalarida konstruktiv muloqotni qo‘llab-quvvatlamoqda. Mazkur port makromintaqamizning barqaror transport-logistika arxitekturasining muhim elementi sifatida qaralmoqda.
Markaziy Osiyoning boshqa davlatlari tomonidan ham ushbu loyiha qo‘llab-quvvatlanayotgani uning ahamiyatini yanada oshirmoqda. “MO5 + Hindiston” virtual sammiti doirasida davlat rahbarlari Chobahor tashabbusini, jumladan, uni rivojlantirish bo‘yicha qo‘shma ishchi guruh tuzish orqali ilgari surishga qiziqish bildirdilar. Bu butun mintaqa uchun ushbu yo‘nalishning strategik ahamiyati borasida siyosiy konsensus mavjudligini ko‘rsatadi.
Ushbu loyihaning muhim tarkibiy qismi — Chobahor–Zohidon temir yo‘l liniyasini qurish bo‘lib, uni keyinchalik “Shimol–Janub” xalqaro transport koridori (INSTC) bilan bog‘lash rejalashtirilgan.
Bugun biz G‘arbiy, Markaziy va Janubiy Osiyo o‘rtasidagi o‘zaro bog‘liqlik kuchayib borayotganiga guvoh bo‘lmoqdamiz. Bu savdo-iqtisodiy va transport hamkorligi uchun yagona makromintaqaviy makon shakllanishi istiqbollarini ochmoqda. Mintaqaning asosiy dengiz portlari, jumladan Fors ko‘rfazi sohilidagi portlar, xalqaro savdo yo‘llariga chiqishni ta’minlovchi strategik uzellar vazifasini bajarmoqda.
Aniq infratuzilma loyihalari bilan bir qatorda, mintaqa davlatlari transport va logistika sohasidagi xalqaro ko‘p tomonlama kelishuvlar doirasida ham faollik ko‘rsatmoqda.
Bu borada Markaziy Osiyoni Fors ko‘rfazi va Janubiy Osiyo bilan bog‘lovchi xalqaro transport-tranzit koridorini yaratishga qaratilgan Ashxobod kelishuvi alohida ahamiyat kasb etadi. O‘zbekiston, Qozog‘iston, Turkmaniston, Eron, Ummon va Hindiston kabi davlatlarning ushbu kelishuvda ishtiroki dengiz, temir yo‘l va avtomobil tashuvlarini uyg‘unlashtirgan samarali multimodal yo‘nalishlarni shakllantirish imkonini bermoqda.
Transport bog‘liqligining huquqiy asoslarini mustahkamlash borasida Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti doirasida ham muayyan yutuqlarga erishilgan. 2006-yilda OESning tranzit tashuvlar bo‘yicha asosiy kelishuvi (ECO TTFA) kuchga kirgan bo‘lib, u Ozarbayjon, Afg‘oniston, Eron, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Pokiston, Tojikiston va Turkiya tomonidan ratifikatsiya qilingan. Ushbu kelishuv mintaqada tranzit tashuvlarni uyg‘unlashtirish va modernizatsiya qilish orqali xarajatlarni kamaytirish va tezlikni oshirishga qaratilgan.
Hozirda CAREC dasturi doirasida Savdo va investitsiyalarni rag‘batlantirish bo‘yicha hamkorlik kelishuvi (CARTIF) ishlab chiqilmoqda. Uning qabul qilinishi va amalga oshirilishi transport va logistika sohasida mintaqalararo hamkorlik uchun yanada qulay sharoitlar yaratishi mumkin.
Yaqinlashish imkoniyatlari kengayib borayotganiga qaramay, Markaziy va Janubiy Osiyo o‘rtasidagi hamkorlik hali ham o‘z salohiyatini to‘liq ro‘yobga chiqarishga to‘sqinlik qilayotgan qator tizimli muammolarga duch kelmoqda.
Siyosiy va geopolitik xatarlar, ishonch tanqisligi hamda davlatlar o‘rtasidagi yetarli darajadagi muvofiqlashtirishning yo‘qligi samarali mintaqalararo hamkorlik yo‘lida jiddiy to‘siqlar tug‘dirmoqda. Iqtisodiy rivojlanish darajalari va huquqiy tizimlardagi farqlar barqaror va o‘zaro manfaatli mexanizmlarni shakllantirishni murakkablashtiradi.
Markaziy Osiyoning geografiyasi bir vaqtning o‘zida ham strategik ustunligimiz, ham tarixiy cheklovimizdir. Dengizga chiqish imkoniyati bo‘lmagan, ammo Yevrosiyo qit’asining markazida joylashgan davlatlar sifatida biz Sharq–G‘arb va Shimol–Janub yo‘nalishlarida tranzit va savdoni ta’minlash uchun ulkan salohiyatga egamiz. Bugungi tez o‘zgarayotgan sharoitlar — xavfsizlikka doir yangi tahdidlar, sanksiyalar va logistika zaifliklari — transport va savdo bog‘liqligi strategiyalarini tubdan qayta ko‘rib chiqishni talab etmoqda.
Shu nuqtai nazardan, savdo koridorlarini diversifikatsiya qilish — kelajakka yo‘naltirilgan, barqaror iqtisodiyotni shakllantirish uchun strategik zaruratdir. Bu tasavvurni amalga oshirishning eng muhim sharti esa o‘zaro ishonchni mustahkamlash, nizolarni tartibga solish, muloqot va hamkorlikni rivojlantirishdir.
Tojikiston va Qirg‘iziston o‘rtasidagi chegara masalasining yaqinda hal etilishi eng murakkab mojarolar ham muloqot, ezgu niyat va muvofiqlashtirilgan sa’y-harakatlar orqali bartaraf etilishi mumkinligining yana bir isbotidir. Bu ikki mintaqa o‘rtasidagi bog‘liqlikni chuqurlashtirish, shuningdek, barqaror rivojlanish, iqtisodiy farovonlik va Yevrosiyo makonida uzoq muddatli xavfsizlik uchun qulay sharoitlar yaratishda muhim ahamiyatga ega.
Ikki mintaqa o‘rtasidagi bog‘liqlikni yanada rivojlantirish hamkorlik sohalarini kengaytirish, shuningdek, institutsional mexanizmlar va huquqiy bazani shakllantirishni talab etadi.
Birinchidan, Afg‘onistonni nafaqat samarali ishlovchi ko‘prik, balki to‘laqonli va mustaqil hamkor sifatida shakllantirish bo‘yicha sa’y-harakatlarni kuchaytirish zarur. RECCA yoki Istanbul jarayoni kabi Afg‘onistonni rivojlantirishga qaratilgan ko‘p tomonlama mexanizmlarni qayta tiklash muhim qadam bo‘lishi mumkin.
Ikkinchidan, savdo-investitsiya aloqalarini chuqurlashtirish, mintaqaviy hamkorlikni ilgari surish va biznes hamda insonlar o‘rtasidagi aloqalarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida biznes kengashlari va mintaqalararo forumlar tarmog‘ini yaratish lozim.
Uchinchidan, qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan foydalanishni kengaytirish va ularni milliy hamda mintaqaviy energetika tizimlariga integratsiya qilish orqali energetika sektorining o‘zaro bog‘liqligi va samaradorligini oshirish zarur. Bu energiya ta’minotining ishonchliligini kuchaytiradi, qazilma yoqilg‘ilarga qaramlikni kamaytiradi va barqaror energetik tarmoqni shakllantiradi.
To‘rtinchidan, transport va logistika sohasida jarayonlarni optimallashtirish, kechikishlarni kamaytirish va samaradorlikni oshirish uchun maxsus muvofiqlashtiruvchi platforma yaratish nihoyatda muhimdir. Bunda Yevropa Ittifoqining “O‘rta koridor” tashabbusi kabi muvaffaqiyatli tajribalarga tayanish mumkin. Bunday platforma hamkorlikni mustahkamlab, savdo bog‘liqligini yaxshilaydi va iqtisodiy o‘sishni rag‘batlantiradi.
Beshinchidan, Markaziy va Janubiy Osiyo o‘rtasida raqamli bog‘liqlikni kuchaytirish muhim ahamiyatga ega. Chunki raqamli transformatsiya ekologik toza texnologiyalarni joriy etish, iqtisodiy va ekologik zarbalarga chidamlilikni oshirish hamda jamiyatning barcha qatlamlari uchun imkoniyatlarga kengroq kirishni ta’minlash orqali barqaror rivojlanishga xizmat qiladi. Ishonchli raqamli infratuzilmasiz mintaqalar taraqqiyotdan ortda qolishi va muhim imkoniyatlarni boy berishi mumkin.
Oltinchidan, ekspertlar hamkorligi va muvozanatli strategik qarorlar ishlab chiqishni Markaziy va Janubiy Osiyo tahliliy markazlarining yillik Forumi kabi doimiy muloqot platformasini tashkil etish orqali sezilarli darajada kuchaytirish mumkin. Bunday uchrashuvlar mazmunli fikr almashuviga, o‘zaro anglashuvni mustahkamlashga va umumiy muammolarni hal etishga qaratilgan kelishilgan siyosatlarni ishlab chiqishga xizmat qiladi.
Xulosa qilib aytganda, Markaziy va Janubiy Osiyoda transport infratuzilmasini rivojlantirish — bu shunchaki yo‘l va temir yo‘llar qurish emas. Bu o‘zaro tushunish, sheriklik va farovonlikka eltuvchi ko‘prikdir. Faqat sa’y-harakatlarimizni birlashtirgan holdagina mintaqamizning to‘liq salohiyatini ochishimiz, biznes uchun yangi imkoniyatlar yaratishimiz, hayot sifatini oshirishimiz va tinchlikni mustahkamlashimiz mumkin.

Выступление директора МИЦА Жавлона Вахабова в первом заседании Термезского диалога по взаимосвязанности между Центральной и Южной Азией на тему «Строительство общего пространства мира, дружбы и процветания»
21 мая 2025 года, г.Термез
Прежде всего, позвольте выразить признательность коллегам из ИСМИ и другим организаторам за приглашение и возможность выступить в экспертном сегменте первого заседания Термезского диалога по взаимосвязанности между Центральной и Южной Азией, а также обменяться мнениями со столь представительной аудиторией.
Развитость дорог во все времена, как на Востоке, так и на Западе всегда ассоциировалась с развитием и богатством. Китайская пословица гласит: «Хочешь быть богатым – построй дорогу».
В 1776 г. Адам Смит в своем классическом труде «Богатство народов» подчеркивал, что «хорошие дороги, каналы и судоходные реки, уменьшая расходы на перевозку, ставят отдаленные части страны почти на один уровень с окрестностями города. Это становится величайшим из всех улучшений».
Народы Центральной Азии в своей богатой на подъемы и спады истории прошли как через период расцвета региональной и мировой взаимосвязанности благодаря Великому Шелковому пути, так и через длительный этап изоляции от магистральных артерий мировой торговли и в этой связи оторванности от глобальных процессов политико-экономической модернизации.
В настоящее время, благодаря процессам консолидации в регионе, с 2017 г. вопросы региональной и межрегиональной взаимосвязанности стали ключевым приоритетом и стратегической целью для всех стран и центральноазиатской пятерки в целом.
В этой связи страны региона активно поддержали проведение в 2021 г. в Ташкенте международной конференции по взаимосвязанности Центральной и Южной Азии, а также принятие по инициативе Президента Узбекистана Ш.М.Мирзиёева резолюции Генеральной Ассамблеи ООН по взаимосвязанности двух регионов.
В реализации инициатив развития межрегионального сотрудничества неоспорима роль Афганистана как моста взаимосвязанности между Центральной и Южной Азией.
Президент Узбекистана подчеркивал, что одним из ключевых звеньев практической взаимосвязанности Центральной и Южной Азии является Афганистан и что межрегиональное партнёрство станет важным фактором установления мира и стабильности, возрождения экономики в этой стране, открывая новые перспективы для его интеграции в общерегиональные процессы.
В последние годы страны Центральной Азии активно развивают сотрудничество с Афганистаном. Узбекистан и Туркменистан в числе первых стран стали активно налаживать двусторонние связи, включая торговлю и совместные инфраструктурные проекты. Казахстан и Кыргызстан установили с Кабулом дипломатические контакты, исключили Талибан из списков террористических организаций, активно развивают торгово-экономическое и гуманитарное взаимодействие. Таджикистан продолжает торговлю и поставки электричества.
Страны Центральной Азии высоко оценивают громадный геоэкономический потенциал Южной Азии в целом, а также её роль в глобальной транспортной взаимосвязанности.
С 2021 г. страны двух регионов существенно продвинулись в развитии межрегиональной торговли и инвестиций. Растет взаимная заинтересованность в укреплении взаимовыгодных связей. Хотя громадный потенциал расширения сотрудничества все еще далеко не задействован, формируется прочная основа для дальнейшего развития торговых потоков между регионами.
Импорт из Южной Азии в Центральную Азию в последние годы отличается стабильной структурой и высоким уровнем диверсификации. Значительную долю занимают поставки фармацевтической продукции, а также высокотехнологичные товары, включая оборудование, механические устройства и электронную технику, что свидетельствует о стремлении к модернизации экономики и технологическому обновлению.
В экспорте из стран региона, в частности, Казахстана и Узбекистана, в Индию и Пакистан ключевую роль играют энергоресурсы, особенно уран, другое минеральное топливо и продукты его переработки, что подчеркивает стратегическую важность Центральной Азии в обеспечении энергетических потребностей стран Южной Азии.
Кроме того, Индия проявляет большой интерес к импорту из региона ЦА редкоземельных материалов, о чем свидетельствует проведение в 2024 г. в Дели Форума редкоземельных металлов Индии и Центральной Азии (ICAREF).
Дополняют экспортную корзину сельскохозяйственная продукция — в частности, овощи, корнеплоды и клубнеплоды, а также продукция химпрома, включая сырьё, востребованное в различных отраслях промышленности. Эти поставки отражают богатство природных ресурсов Центральной Азии и её растущую роль в глобальных производственно-сбытовых цепочках.
Ключевым условием успешного развития межрегиональных торговых и инвестиционных связей становится кардинальное улучшение транспортной взаимосвязанности двух регионов - создание современной, эффективной и безопасной транспортно-логистической инфраструктуры в двух регионах.
Большая работа была проделана для продвижения проекта строительства железной дороги Узбекистан-Афганистан-Пакистан, которая позволит сформировать кратчайший маршрут с выходом на рынки Пакистана, Индии и других стран Южной Азии, а также на пакистанские порты в Аравийском море. Важным механизмом реализации этих планов станет трехстороння комиссия по продвижению данного проекта, которая создается в соответствии с договоренностью, достигнутой в феврале с.г. в ходе визита премьер-министра Пакистана Шахбаз Шарифа в Узбекистан.
В феврале этого года у меня была возможность посетить порт Карачи. То, что я увидел, подтвердило его огромный потенциал — не только для Пакистана, но и для всего региона. Благодаря современным контейнерным терминалам, большой складской площади и хорошо интегрированным внутренним транспортным сетям, Карачи способен стать ключевыми морскими воротами для стран Центральной Азии.
Перспективы реализации данного проекта усиливает запуск строительства железной дороги Китай-Кыргызстан-Узбекистан, которая станет важнейшей транспортной артерией в Экономическом коридоре Китай-Центральная Азия, с выходом на Южную, Западную Азию и Европу. Транзит товаров из Китая, Монголии и других стран Восточной Азии существенно усилит загрузку железной дороги Узбекистан-Афганистан-Пакистан. Наша страна с растущим населением, экономикой и внешней торговлей станет также одним из участником генерации грузопотока.
Вместе с тем, в условиях стремительно меняющейся геополитической и экономической конъюнктуры Центральная Азия активно продвигает стратегию многовариантности в сфере транспортной и логистической взаимосвязанности.
Регион нацелен на формирование гибкой, устойчивой и многомерной архитектуры транспортных коридоров, позволяющей обеспечить надёжный доступ к мировым рынкам и повысить конкурентоспособность региональных экономик. В частности, значительную активность в развитии энергетических и транспортных коммуникаций через Афганистан развивают Туркменистан и Казахстан. Туркменистан уже ведет строительство на афганской территории газопровода ТАПИ. Совместно с Казахстаном планируется строительство железной дороги через Герат и Кандагар в Пакистан.
В тоже время одним из ключевых направлений в этой стратегии диверсификации маршрутом становится развитие транзитных коридоров через южные порты Ирана.
Значительные перспективы в этом контексте связаны с активным продвижением транспортного маршрута через иранский порт Чабахар. Узбекистан придаёт приоритетное значение данному направлению и поддерживает конструктивный диалог с Индией и Ираном по вопросам развития грузоперевозок через Чабахар. Этот порт рассматривается как важный элемент устойчивой транспортно-логистической архитектуры нашего макрорегиона.
Поддержка со стороны других стран Центральной Азии усиливает значимость этого проекта: в ходе виртуального саммита ЦА5+Индия главы государств выразили заинтересованность в продвижении инициативы по Чабахару, в том числе через создание совместной рабочей группы по его развитию. Это свидетельствует о наличии коллективного политического консенсуса и понимания стратегической важности маршрута для всего региона.
Важным компонентом этого проекта является строительство железнодорожной линии Чабахар–Захедан, направленной на дальнейшее её соединение с Международным транспортным коридором Север–Юг (INSTC).
Сегодня мы наблюдаем усиление взаимосвязей между Западной, Центральной и Южной Азией, что открывает перспективы формирования единого макрорегионального пространства для торгово-экономического и транспортного сотрудничества. Ключевые морские порты региона, в том числе на побережье Персидского залива, играют роль стратегических узлов, обеспечивая выход к международным торговым путям.
Наряду с конкретными инфраструктурными проектами страны региона проявляют активность в рамках международных многосторонних соглашений в области транспорта и логистики.
Особую значимость в этом плане приобретает Ашхабадское соглашение, направленное на создание международного транспортно-транзитного коридора, соединяющего Центральную Азию с Персидским заливом и Южной Азией. Участие таких стран, как Узбекистан, Казахстан, Туркменистан, Иран, Оман и Индия, в данном соглашении позволяет выстраивать эффективные мультимодальные маршруты, сочетающие морские, железнодорожные и автомобильные перевозки.
Определенные достижения в плане договорно-правового обеспечения транспортной взаимосвязанности имеются в Организации экономического сотрудничества. В 2006 г. вступило в силу Рамочное соглашение о транзитных перевозках ОЭС (ECO TTFA) (ратифицировано Азербайджаном, Афганистаном, Ираном, Казахстаном, Кыргызстаном, Пакистаном, Таджикистаном и Турцией). Соглашение направлено на снижение стоимости и ускорение транспортных услуг за счет гармонизации и модернизации транзитных перевозок в регионе.
В настоящее время в рамках Программы ЦАРЭС (CAREC) разрабатывается соглашение о Партнерстве по содействию торговле и инвестициям (CARTIF).
Его заключение и имплементация могут создать более благоприятные условия и для взаимодействия стран регионов в сфере транспорта и логистики.
Несмотря на расширяющиеся возможности для сближения, сотрудничество между Центральной и Южной Азией по-прежнему сталкивается с рядом системных вызовов, ограничивающих реализацию его полного потенциала.
Политические и геополитические риски, дефицит доверия и недостаточная координация между государствами создают серьёзные препятствия на пути к эффективному межрегиональному взаимодействию. Различия в уровнях экономического развития и правовых системах осложняют формирование устойчивых и взаимовыгодных механизмов сотрудничества.
География Центральной Азии одновременно является нашим стратегическим преимуществом и давним ограничением. Как государства без выхода к морю, но в самом сердце Евразийского континента, мы обладаем огромным потенциалом обеспечения транзита и торговли по направлениям Восток-Запад, Север-Юг. Сегодняшние быстро меняющиеся реалии — связанные с новыми вызовами безопасности, санкциями и логистическими уязвимостями — требуют фундаментального переосмысления наших стратегий транспортной и торговой связности.
В этом контексте диверсификация торговых коридоров — это стратегическая необходимость для создания более устойчивой, ориентированной в будущее экономики. Важнейшим условием реализации этого видения становится укрепление взаимного доверия, урегулирование конфликтов, диалог и сотрудничество.
Недавнее достижение пограничного урегулирования между Таджикистаном и Кыргызстаном стало еще одним свидетельством того, что сложнейшие конфликты могут быть преодолены на основе диалога, доброй воли и скоординированных усилий. Это особенно важно для углубления взаимосвязей двух регионов, а также для формирования условий, благоприятных для устойчивого развития, экономического процветания и долгосрочной безопасности на евразийском пространстве.
Дальнейшее продвижение взаимосвязанности двух регионов требует решения расширения сфер сотрудничества, а также формирования институциональных механизмов и договорно-правовой базы взаимодействия.
Во-первых, необходимо активизировать усилия по превращению Афганистана не только в эффективно функционирующий мост между двумя регионами, но и в полноценного, автономного партнёра. Важным шагом вперёд могло бы стать возрождение многосторонних механизмов, направленных на развитие Афганистана, таких как Региональная экономическая конференция по Афганистану (RECCA) или Стамбульский процесс.
Во-вторых, требуется создать сеть деловых советов и межрегиональных форумов для углубления торгово-инвестиционных связей, продвижения регионального сотрудничества и поддержки трансграничных связей между бизнесом, а также обменов между людьми.
В-третьих, необходимо укреплять взаимосвязанность и эффективность энергетического сектора за счёт расширения использования возобновляемых источников энергии и их интеграции в национальные и региональные энергетические системы. Это повысит надёжность энергоснабжения, снизит зависимость от ископаемого топлива и позволит создать более устойчивую и эффективную энергетическую сеть.
В-четвёртых, крайне важно создать специализированную платформу для координации в области транспорта и логистики с целью оптимизации процессов, сокращения задержек и повышения эффективности — с опорой на успешные примеры, такие как инициатива ЕС «Срединный коридор». Такая платформа будет способствовать укреплению сотрудничества между заинтересованными сторонами, улучшению торговой связанности и стимулированию экономического роста в регионе.
В-пятых, усиление цифровой связанности Центральной и Южной Азии имеет ключевое значение, поскольку цифровая трансформация способствует устойчивому развитию за счёт внедрения экологичных технологий, повышения устойчивости к экономическим и экологическим потрясениям, а также обеспечения более широкого доступа к возможностям для всех слоёв общества. Без надёжной цифровой инфраструктуры регионы рискуют отстать в развитии и упустить важные шансы на построение устойчивого и справедливого будущего.
В-шестых, экспертное сотрудничество и выработка сбалансированных стратегических решений могут быть существенно усилены за счёт создания постоянной диалоговой платформы — ежегодного Форума аналитических центров Центральной и Южной Азии. Эти встречи будут способствовать содержательному обмену идеями, укреплению взаимопонимания и выработке согласованных политик, направленных на решение общих задач.
В заключение хотел бы подчеркнуть: развитие транспортной инфраструктуры в Центральной и Южной Азии — это не просто строительство дорог и железных дорог. Это мост к взаимопониманию, партнерству и процветанию. Только объединив усилия, мы сможем раскрыть весь потенциал нашего региона, создать новые возможности для бизнеса, повысить уровень жизни и укрепить мир.